Mannen, som är i 60-årsåldern och hemmahörande i Mellansverige, sköts i Tripoli. Vilken dag mannen ska ha skjutits har presstjänsten inga uppgifter om. UD fick kännedom om ärendet i dag.

– Det förekommer uppgifter om att han besköts när en lägenhet han befann sig i stormades. Men vad jag erfar blev han beskjuten på gatan, säger Anders Jörle på Utrikesdepartementet till SvD.se

– Vi står i kontakt med hans anhöriga.

Nu befinner sig mannen i sitt hem efter att tidigare ha vårdats på sjukhus.

– Det vi vet tyder på att han inte är svårt skadad, säger Joakim Larsson på UD:s presstjänst till SvD.se

Han tillägger att de inte vet vad mannen har gjort i Libyen men att han har vistats där under en period.

UD förbereder just nu personal som ska åka ner för att bistå de svenskar som befinner sig i Libyen.

Även personal från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) reser nu till Libyen. Tanken är att de ska etablera sig på flygplatsen för att bistå de svenskar som har kunnat ta sig dit.

Ett 30-tal svenskar tros finnas i Libyen.

Kommunikationsmöjligheterna är dåliga och det har varit mycket svårt för UD att få kontakt.

- Vi har ringt runt med vanliga telefoner, men även satellitelefoner och Skype. Vi kommer fram ungefär vart 30-40:e försök, säger Camilla Åkesson Lindblom på UD:s presstjänst.

Rekommendationen för de som vill lämna landet är att bege sig till den uppsamlingsplats mellan huvudstaden och flygplatsen som Ericsson Camp tillhandahåller. Därifrån kan de få hjälp att ta sig vidare till flygplatsen.

Flera länder har lejt egna färjor eller flygplan för att hämta hem sina medborgare. Men det är inte aktuellt för Sveriges del, enligt UD.

Sedan november förra året befinner sig Laila Säfström i Libyen. Hon reste till Benghazi för att leta efter sin bortrövade dotter. När TT når Laila Säfström är det den första telefonkontakten hon har med omvärlden på två dagar. Via mejl har hon fått veta vad UD säger och gör.

- De har bett oss att stanna inomhus för flygplatsen är full och det är jättemycket folk där har jag fått höra, säger hon.

Hon lämnade för några dagar sedan Benghazi och befinner sig nu hos vänner i centrala Tripoli. Hon känner sig trygg där hon är nu men har inte vågat gå ut.

- De demonstrerar ju utanför och man hör flygplanen som ska bomba och hör hur folk bli skjutna utanför.