Det råder landssorg i Finland. Hela Helsingfors flaggar på halv stång och utanför kommunhuset i Tusby, bara någon kilometer från skolan i Jokela, där en 18-årig gymnasieelev i går sköt ihjäl åtta personer fladdrar den finska blåvita flaggan lite lägre än vanligt.

– Alla som kan flaggar på halv stång. Inrikesministern har rekommenderat alla som kan att delta, berättar SvD:s reporter på plats.

Kl 12 i dag hålls en minnesgudstjänst i domkyrkan i Helsingfors och senare idag kommer det även att hålla en minneshögtid i Jokela som ligger fem mil norr om Helsingfors. Den finländska statsledningen har även framfört sina kondoleanser till offrens anhöriga.

I det lilla samhället har man precis vaknat upp dagen efter vansinnesdådet. Avspärrningarna utanför skolan är kvar och flera elever har samlats för att prata om det som hände. Alla känner någon som drabbats. 13-årige Teemu Tenkanen befann sig i ett klassrum när rektorn ropade ut att 18-åringen börjat skjuta. Alla uppmanades att hålla sig kvar i klassrummet och sätta sig under sina skolbänkar.

– Jag var väldigt rädd, jag trodde att jag skulle dö, säger han till SvD:s utsände.

Han berättar att han hörde tre skott och att polisen till sist stormade klassrummet efter fyrtio minuter. I dag ska ha umgås med sina vänner och prata om det som hänt.

Under morgonen kom även nya uppgifter om de omkomna. En skolsköterska finns bland de döda, uppger kriminalöverkommissarie Tero Haapala vid polisen i Finland för nyhetsbyrån FNB. De andra offren är skolans rektor samt sex elever. Under gårdagen talades det om att sju elever dödats.

Överläkare Eero Hirvensalo på Tölö sjukhus i Helsingfors bekräftade sent på onsdagskvällen för nyhetsbyrån FNB att 18-åringen dött av de skottskador han tillfogat sig själv. Polisen avslöjade hans identitet och bekräftade även att det var Pekka-Eric Auvinen som dagen innan lagt ut en video på webbsajten Youtube. ”Jokela High School Massacre - 11/7/2007” var en förvarning om vad som komma skulle. I videon visas först skolan i Jokela i Tusby. Därefter ser man ung man som riktar ett vapen mot kameran i en svartröd bild.

Videon som funnits på Youtube sedan i förrgår hade lagts ut av signaturen Sturmgeist 89. Kort efter att vansinnesdådet uppmärksammats plockade Youtube bort profilen och filmen. Även andra filmer som fanns avlägsnades.

Skottdramat började vid lunchtid på Jokelaskolan, en högstadie- och gymnasieskola i Tusby utanför Helsingfors. Genom högtalarsystemet uppmanade skolans rektor elever och personal att stänga in sig i klassrummen efter att gärningsmannen börjat skjuta vilt omkring sig. Tolv elever vårdas för lindrigare skador på ett sjukhus i Hyvinge. Två av dem ska ha fått skottskador och de övriga tio skärsår i samband med att de försökte fly undan 18-åringen.

Bilden av 18-åringen växte fram redan under gårdagen innan det blev känt att han avlidit. Auvinen hade bra betyg, över medel och ett förvirrat ideologiskt intresse för extrema åsikter - såväl vänster som höger, berättar både lärare och kamrater. Han hade licens för det handeldvapen han använde, en licens han skaffat nyligen. Vapnet var troligen en pistol av typen Sig Sauer Mosquito enligt finländska medier.

Tuuli Lukinmaa, som är jämnårig med Auvinen, gick i samma klass i nio år. Hon beskriver honom som en tystlåten person som förändrades mycket på senare år.

– Under högstadiet och gymnasiet förändrades han helt, han började likna Hitler-anhängare, säger hon.

Men hon säger också:

– Man skulle aldrig ha kunnat tro det här om honom.

Lukinmaa säger att Auvinen under högstadiet var utsatt för mobbning.

– Han kommer från en väldigt normal familj: fyra familjemedlemmar, han hade en bror, säger polisen Jan-Olav Nyholm, som var den förste att namnge Auvinen.