Enligt danska TV2, som citerade ögonvittnen, avfyrades skotten när en grupp människor lämnade moskén på Amerikavej. Enligt ett vittne som Extrabladet har pratat med väntade gärningsmannen i en bil utanför och sköt en av personerna som lämnade moskén.
Enligt polisen ska en person ha dödats och en ha skottskadats.
- Ja, jag kan bekräfta att en är dödad och att en annan är skadad, säger biträdande polisinspektör Lau Thygesen vid Köpenhamnspolisen till tidningen bt.dk.
Ett ögonvittne uppgav att ett av offren träffades fyra gånger varav tre gånger i huvudet. Vitten hörde vid detta tillfälle 5-6 skott avfyras.
- Det lät som handeldvapen, sade en av vittnena till tidningen Ekstrabladet.
En skottskadad person ska ha förts till Rigshospitalets Traumecenter, enligt Extrabladet. Ett annat vittne berättar för Ekstrabladet att han gick till fönstret för att kika ut sedan han hört 10-15 skott.Det är förmodligen en intern uppgörelse
Polisinspektör Lau Thygesesn vid Köpenhamnspolisen
- Det var vilt tumult. Jag såg två pojkar i 20-årsåldern. Den ena hade en pistol och stoppar ner den i byxlinningen och går ner Töndergade bort från Amerikavej, berättar han.
Därpå ser vittnet två vitklädda medelålders män, varav också en är pistolbeväpnad, skriver tidningen.
- De guidas in i en bil. Den ena haltar och det är som om han inte riktigt vill in i bilen. Jag har känslan av att han har skjutits i benet. Men jag såg inget blod.
Ett vittne uppger att omkring 20 skott har avlossats.
Polisens teorier är att någon form av bråk ska ligga bakom skottlossningen.
– Det var mycket folk på platsen i och med att det är avslutning av Ramadan. Vi tror inte att han stått där och väntat, utan att det är något som inträffat efter att en diskussion har utbrutit, säger Lau Thygesen.
- Händelsen har en relation till de personer som har funnits i moskén. Men det behöver inte nödvändigtvis ha något att göra med den faktiska bönen eller moskén. Det är förmodligen en intern uppgörelse mellan några av pakistanskt ursprung ”, säger Lau Thygesen till tidningen Politiken.
Området utanför moskén har spärrats av. Polisen söker efter gärningsmännen med hundar och förhör flera ögonvittnen.
– Vi har inte gripit någon nu. Vi utreder både platsen och håller förhör, säger Lau Thygesen, vice polisinspektör vid Köpenhamnspolisen, till SvD.
– Vi har ett generellt signalement på gärningsmannen och vi arbetar på att identifiera honom och skapa oss en bild av vad som händer, säger Lau Thygesen.
Över hundra personer samlades innanför avspärrningen, och ska först höras av polisen innan de släpps ut, skriver BT.
Stämningen på plats beskrivs trots allt som lugn, enligt tidningen.
I moskén firas under tisdagen avslutningen av fastemånaden ramadan.








