På morgonen meddelades via högtalarutrop att de gränspassager som islamiströrelsen Hamas i veckan slagit upp skulle vara stängda från klockan 15 lokal tid, 14 svensk tid. ”Palestinska bröder, återvänd snabbt till gränsen! Den kommer att stängas klockan tre”, hette det.

Och vid den största öppningen i gränsbarriären lyckades egyptiska gränsvakter med hjälmar och sköldar sedan i alla fall tillfälligt hålla stånd mot tusentals palestinier som ville fortsätta bryta mot den israeliska blockaden av Gazaremsan.

Men när det i Gaza styrande Hamas skickade nya schaktmaskiner som slog ytterligare hål i barriären förhöll sig de egyptiska poliserna avvaktande, rapporterar Reuters och AFP:s reportrar på plats. Hundratals palestinier strömmade in i Egypten, ackompanjerade av slagord hyllande Izz al-Din al-Qassam-brigaderna, Hamas väpnade gren.

I veckan har sammanlagt flera hundra tusen Gazabor kunnat ta sig över till Egypten och bunkra upp med mat, bränsle och andra förnödenheter. Även i torsdags gjorde Egypten ett försök att stänga gränsen. Gränsvakterna har dock inte mycket att sätta emot folkmassorna eftersom de uppenbarligen har order om att bara begränsat våld får användas.

I Egypten finns ett stort medlidande med Gazabefolkningen, men den arabiska stormakten föredrar en stängd gräns - då kan man fortsätta se de 1,5 miljoner fattiga människorna i Gaza som Israels ansvar.

Efter ett tredagarsmöte i Syrien vädjade dock flera stora palestinska grupper, däribland Hamas, till Kairoregimen om en annan linje: ”Vi ber Egypten att motstå trycket från USA och Israel, och inte stänga gränsen mot Gaza, utan i stället införa egyptisk och palestinsk suveränitet över Rafahövergången”.

Sedan i torsdags har konflikten krävt minst sju dödsoffer.

Fyra Hamasmän dödades natten mot fredag vid två israeliska flygräder mot södra Gaza.

Tidigare i torsdags sköt israeliska bosättare ihjäl två palestinier som med kniv angripit elever på en skola söder om Jerusalem. Ytterligare en palestinier, 18 år gammal, dödades när israeliska styrkor svarade på skolattacken med en räd mot byn Beit Omar.

En israelisk polis dog samma dag i östra Jerusalem efter att ha träffats av palestinsk eldgivning.