En person dödades när ytterligare bortåt 30 lastbilar stacks i brand i dag.

På onsdagen utfördes ytterligare två attacker. Därmed har sex attacker utförts på lika många dagar. Totalt har uppemot 80 lastbilar förstörts. Taktiken är ett av många tecken på att de länder som strider i Afghanistan tvingas ta talibanrörelsens olika delar på större allvar.

Den grupp som tagit på sig angreppen mot Natos försörjningslinjer, Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) varnade i september för att den ”mycket snart” skulle sjösätta attacker i Europa och USA. Angreppen sker uttalat som hämnd för de bombräder med obemannade drönare som CIA genomför i gränstrakterna mellan Pakistan och Afghanistan, där talibanledningen och al-Qaida tros vara baserade.

Attackerna med förarlösa drönare har i sin tur intensifierats efter uppgifter om att hundratals islamistiskt radikaliserade européer tränats av talibaner för attacker i Europa. TTP ska också ligga bakom finansieringen och träningen av Faisal Shahzad, som i tisdags dömdes till livstids fängelse i USA sedan han erkänt ett attentatsförsök på Manhattan i New York.

De senaste dagarna rapporteras såväl tyskar och britter ha dödats i drönarattacker längs gränsen. Vid en sådan attack mot en extremistbas i nordvästra Pakistan på onsdagen dödades fyra personer.

En misslyckad amerikansk bombning som dödade tre pakistanska soldater har dessutom fått Pakistans regering att sedan förra veckan stoppa Natos försörjningskonvojer in till Afghanistan.