Zimbabwes oppositionsledare Morgan Tsvangirai i Domboshava på sitt sista valmöte inför årets val.
Foto: MIKE HUTCHINGS/REUTERS
Zimbabwes oppositionsledare kunde ha blivit president redan 2002 om inget valfusk förekommit.
Från starten som gruvarbetare gick han den fackliga karriärvägen, men sköt upp som en ny stjärna på Zimbabwes politiska himmel inför parlamentsvalet år 2000. Då hade han som fackföreningsledare lett landsomfattande strejker och demonstrationer 1997 och 1998.
Partiet MDC, Rörelsen för demokratisk förändring, bildades 1999 med Tsvangirai som ledare. Redan året därpå vann MDC nära hälften av parlamentsplatserna och hade tagit majoriteten om inte en regel gett presidenten rätt att utse 30 egna parlamentariker.
Tsvangirai har gripits flera gånger och utsatts för flera attentat. Det senaste var ifjol då bilder av honom med blodslaget huvud gick över världen. MDC-ledningen hade misshandlats inne på en polisstation sedan de försökt anordna en demonstration.
2001 år stod han anklagad för förräderi och hotades av dödsstraff. Det var sedan han lurats i en fälla av Mugabes agenter under ett möte i Kanada. Det var den tidigare israeliska agenten Ari Ben-Menashe som föreslog att Mugabe skulle röjas ur vägen med mord och Tsvangirai mumlade något gillande. Allt videofilmades och filmen överlämnades till de zimbabwiska myndigheterna. Tsvangirai frikändes.
Två år senare anklagades han åter för landsförräderi och hotades av dödsstraff sedan han uppmanat till folkresning.
Under senare år har Tsvangirais stjärna dalat och han har ofta anklagats för dålig organisation och bristande framåtanda. MDC splittrades inför det förra valet och därefter har stämningen blivit allt mer desillusionerad.
Han har inte heller vunnit hjärtan inom Sydafrikas styrande parti ANC. President Thabo Mbeki har i flera år försökt medla mellan MDC och Mugabes parti Zanu-PF, men Tsvangirai har hela tiden anklagat Mbeki för att stå på Mugabes sida.








