Bilköerna är fortfarande långa utifrån New Orleans, rapporterar amerikanska medier. Restauranger och hotell har stängt igen och de som lämnar hus och hem spikar igen fönster och gör vad de kan för att skydda sin egendom – både från stormen och eventuella plundrare. En del som först bestämt sig för att stanna tycks ha ändrat sig i sista minuten, rapporterar nyhetsbyrån AP, och delstaterna Louisiana och Mississippi har tillfälligt ändrat vägarna så att alla avtagsvägar leder bort från kusten.

– Jag hade tänkt att stanna hemma och försökte att säkra huset så gott det gick. Man blir splittrad, ska man lämna allt och sedan oroa sig eller stanna och oroa sig för hur man ska överleva, säger 46-årige Jerry Williams som till slut beslutat sig för att lämna staden med en av de evakueringsbussar som avgår från Union Station i centrala New Orleans, rapporterar AP.

Men det finns också de som väljer att stanna och hoppas på det bästa. I staden Lafayette, några timmar utanför New Orleans håller fotografen Tim Schooler på att försöka säkra sin studio. Han hade först tänkt att lämna staden i går kväll men har nu bestämt sig för att stanna kvar hemma tillsammans med sin fru Nona.

– Det finns ingenstans att ta vägen. Alla hotell är fullbokade ända bort till Little Rock. Vi får hoppas på det bästa, säger han till AP.

Roberto Ascencio har bott i New Orleans i 38 år. Han flydde staden 2005 när Katrina drog in och har precis lyckats reparera sin restaurang efter den förödande stormen som kostade fler än 1 800 personers liv. Nu är han rädd att samma sak ska hända igen.

– Det känns mycket tungt att hamna där vi var en gång till, alla pengar var slut. Jag är orolig eftersom det är mitt levebröd. Vi har jobbat så hårt för att komma dit vi är idag. Om restaurangen förstörs igen kommer jag att bli utblottad. Jag kan bara be om att allt ska ordna sig, säger han till CNN:s utsända.