Tidningens chefredaktör Carsten Juste sade på torsdagen till Politikens webbupplaga att han beviljat Rose semester på obestämd tid. Juste anser att Rose har stått under orimligt tryck de senaste veckorna.
Strax innan han gick på semester sade Rose till danska TV 2-Nyhederne att Jyllands-Posten till helgen ska repetera en rad satiriska teckningar med kristendomen och Israel som tema, som tidigare varit införda i tidningen.
Några timmar senare dementerade chefredaktören Juste detta och förklarade att sådana publiceringar skulle skapa onödig debatt.
Juste har också tillbakavisat uppgifter från Rose om att Jyllands-Posten skulle publicera satirteckningar om Förintelsen i samarbete med en iransk tidning.
På torsdagskvällen sade Carsten Juste att kulturredaktören "ska ta så lång semester som han behöver".
Tipsa andra
Utrikes | Mest lästa
- Hårda tider för unga greker
- Kinesisk press historiskt kaxig
- Grekisk kris pressar EU
- Halshuggna i massgrav var vikingar
- Bakslag för Sarkozy inför presidentvalet
- EU testar ny klimattaktik
- Karikatyr i muslimskt nyhetsbrev
- Stort stöd för Jobbik
- Läget alltmer spänt i Thailand
- Erkände mord på sex egna barn

























