Webb-tv
Demonstranterna på Tahrirtorget i Kairo stoppade i kväll militärens försök att skingra dem.
Den amerikanska organisationen CPJ uppger att den dokumenterat minst 114 attacker mot journalister och redaktioner under en vecka.
Flera medier som bevakat händelserna vid Tahrir-torget i Kairo har sagt att deras journalister har förföljts och attackerats av anhängare till president Mubarak eller blivit gripna av militären.
Tv-kanalen al-Jazira sade på söndagen i direktsändning sedan dess reporter Ayman Mohyeldin förts bort från torget av militär:
- Vi vill ha honom tillbaka!
Mohyeldin släpptes efter flera timmar.
Människorättsorganisationen Amnesty International bedömer att risken för att sökmotorjätten Googles marknadschef i Nordafrika, Wael Ghoneim, torterats är stor.
Den egyptiske telekommagnaten Naquib Sawiris sade på söndagen att myndigheterna hade lovat honom att Ghonim ska släppas fri på måndagen.
Sawiris sade till en satellit-tv-kanal som han själv äger att han framfört sin vädjan i samtal med vicepresidenten Omar Suleiman.
Det är oklart vem som har tillfångatagit honom men Google började leta efter honom förra veckan och vädjade till allmänheten om tips.









