Chiquita har gått med på att betala böter på 25 miljoner dollar (cirka 175 miljoner kronor) för brottet mot USA:s terrorlagar.
Den federala åklagarmyndigheten i USA lämnade på onsdagen in ett åtal som visar hur Chiquita betalat ut pengar till högermilisen Förenade självförsvarsstyrkorna (AUC). Totalt har bolaget mellan 1997 och 2004 betalat över 1,7 miljoner dollar (cirka 12 miljoner kronor) till AUC. Chefer på hög nivå i koncernen ska ha godkänt utbetalningar som doldes i bokföringen.
I april 2003 erkände Chiquita för justitiedepartementet att ett dotterbolag i Colombia tvingats att betala terrorstämplade grupper för ”beskydd”. Utbetalningarna gjordes enbart för att skydda de hotade anställda, enligt bolaget.
Utpressning mot företag är vanligt förekommande i Colombia.
Chiquita sålde 2004 dotterbolaget till en colombiansk bananproducent.
Uppgörelsen mellan bananjätten och amerikanska justitiedepartementet ska prövas av domstol den 19 mars.








