Foto: scanpix
SvD har inget utgivaransvar för det som skrivs i detta twitterflöde.
Andreas Carlgren sitter just nu i möte med övriga EU-ministrar.
– Vi är flexibla för att på alla sätt försöka få tillstånd ett avtal, säger han via pressekreteraren.
EU-trojkan har (ordförandeland, kommande ordförande, kommisionen) legat i under kvällen igår och natten för att försöka komma framåt i förhandlingarna genom att försöka få till stånd möten med nyckelländer inom G77-gruppen.
Men Kina och Indien som var inbjudna till möten dök inte upp, trots upprepade mötestider, och ett möte vid midnatt ställdes in.
- Det är uppenbart att de inte vill träffa EU:s trojka, säger en källa till TT.
Dessutom har svenska ordförandeskapet haft möten med en rad andra utvecklingsländer: Bangladesh, Uruguay, Peru, Kongo, Leshoto och Etiopien, och dessutom möte med USA, Australien och Japan. Bland andra.
En tolkning av att Indien och Kina inte vill komma till möten är att de är rätt nöjda med situationen som den är, nämligen att det inte finns något förslag till avtalstext som omfattar åtaganden även från de snabbt växande utvecklingsländerna.
Det cirkulerar också uppgifter från Reuters att en kinesisk delegat sagt att Kina inte vill ha något avtal, men samtidigt kommer uppgifter från Peking att Kina är beredda att vara konstruktiva för att nå en framgång i Köpenhamn.
Tysklands förbundskansler Angela Merkel uttrycker oro över beskeden från klimatmötet i Köpenhamn, skriver TT.
- Nyheterna som når oss är inte goda, sade hon inför förbundsdagen i Berlin inför sin egen avresa till Köpenhamn.
- För tillfället ser förhandlingarna inte lovande ut, men jag hoppas förstås att närvaron av över hundra stats- och regeringschefer kan ge mötet en nödvändig knuff framåt.
Merkel uttryckte vid presskonferensen också kritik mot de bud som hittills kommit från industrialiserade länder. De är för låga, särskilt från USA, tycker Merkel.
Samtidigt uppger källor till danska tidningar att Danmark inte längre tror att det är möjligt att nå ett klimatavtal i Köpenhamn.
Även källor till SvD.se menar att kllimatförhandlingarna i Köpenhamn går så dåligt att det danska ordförandeskapet nått vägs ände när det gäller att få ett sammanhållet klimatavtal.
Läs fler artiklar om konferensen
Klimatmötet 7-18 december:
- 16 dec 2009 Klimatmötet i Köpenhamn
- 17 dec 2009 Hopp att Obama ska bryta dödläget
- 17 dec 2009 Carlgren: Situationen är allvarlig
- 17 dec 2009 Köpenhamn: Danskar uppges ha gett upp
- 17 dec 2009 Reinfeldt bjuder in till nytt möte
- 17 dec 2009 Tiden knapp för att nå klimatavtal
- 16 dec 2009 Skarp kritik riktas mot Sverige
- 16 dec 2009 ”Närmaste dygnet blir dramatiskt”
- 16 dec 2009 Klimattext kraftigt försenad
- 15 dec 2009 Ett klimatavtal kan sluta i två
- 15 dec 2009 Fjällräven en av de tio mest hotade arterna
- 15 dec 2009 MIljöintresset minskar i EU
- 14 dec 2009 ”Detta är ett tillfälligt sammanbrott i förhandlingarna”
- 14 dec 2009 Carlgren: ”Det är en skam”
- 14 dec 2009 Inga framsteg i klimatförhandlingar
- 14 dec 2009 Tony Blair: Acceptera USA:s bud
- 13 dec 2009 Kritik mot polisinsats i Köpenhamn
- 13 dec 2009 200 demonstranter gripna i Köpenhamn
- 12 dec 2009 Folkfesten dominerade – trots 100-tals gripna
- 7 dec 2009 Snabbguide till klimat-konferensen
Läs fler artiklar om klimathotet
- LJUDBILDSPEL | Se Yvonne Åsells bilder från Vietnam och lyssna på de intervjuade människorna
- 5 dec 2009 Så påverkas Vietnam
- 6 dec 2009 Utsläpp per invånare
- United Nations Climate Change Conference - Copenhagen (officiell webbplats)








