Fallet blåser nytt liv i debatten om islam i Frankrike - frågan är hur den sekulära franska staten ska förhålla sig till religionsfriheten.
I dagstidningen Le Monde berättas om ”Faiza M”, en 32-årig marockansk kvinna, bosatt i Frankrike sedan år 2000, gift med en fransman och mor till tre barn,alla födda i Frankrike.
Till intervjuerna inför medborgarskapsutredningen anlände hon i heltäckande slöja, burka, där bara ögonen syntes.
Enligt socialtjänsten lever hon isolerad från samhället och ”fullständigt underkastad” sina manliga släktingar, och hon har ingen aning om exempelvis rösträtten i Frankrike.
I Marocko bar hon inte burka, det började hon med i Frankrike, då maken ville det.
Faiza M talar dock god franska - vilket är ett viktigt kriterium för franskt medborgarskap.
Redan 2005 nekades Faiza M medborgarskap på grund av ”bristande assimilering”.
Hon överklagade och argumenterade att hon aldrig försökt utmana franska värderingar. Men tidigare i år blev det avslag i högsta instans: ”Hon utövar en radikal variant av sin religion, som är omöjlig att kombinera med det franska samhällets grundläggande värden, särskilt principen om jämställdhet mellan könen”, hette det.
Beslutet får dock kritik. Juridikprofessorn Daniele Lochak anser att det är bisarrt att överdriven underkastelse för män kan vara en orsak att nekas medborgarskap.
- Om man följer den logiken, så är kvinnor som blir misshandlade av sina partners inte heller värdiga att vara franska, sade han till Le Monde.
Tidigare har muslimer med kopplingar till extrema grupper, eller som offentligt propagerat för radikal islamism, nekats medborgarskap i Frankrike.
Men Faiza M har inte gjort något sådant.








