David Cameron
Foto: AP
Under torsdagens extrainsatta parlamentsdebatt i det brittiska underhuset, varnades för nyttjandet av sociala medier för onda syften och för att elda på kravallerna. Sidor som Facebook och Twitter har använts för att göda missnöjet.
Den brittiska premiärministern David Cameron avslöjade, enligt The Guardian, att regeringen undersöker möjligheterna att stänga av vissa personer från sociala medier. De som sprider budskap för till exempel mer plundring bör kunna stoppas.
”Alla som har sett de skrämmande bilderna från kravallerna slås av hur de har organiserats via sociala medier. Fri media kan användas för bra saker, men även för till dåligheter”, citerades Cameron i The Guardian.
Den brittiska inrikesministern Theresa May ska träffa representanter för Facebook och Twitter för att diskutera deras ansvar i saken.
Både Facebook och Twitter har, enligt The Guardian, uppmanats att ta bort meddelanden och bilder som kan locka till mer våld och förstörelse.
David Cameron avslöjade även att han har varit i kontakt med polisen för att ta reda på om den behöver ytterligare befogenheter.
Han uttryckte det som att polisen har stött på nya krafter när upprorsmakare har använt BlackBerry meddelandesystem för att organisera upproren. Det behöver utredas hur det har gått till och om det går att sätta stopp för det.
Redan har flera personer gripits, misstänkta för att ha nyttjat Twitter och BlackBerry för att uppmana till våld i Southampton.
The Guardian rapporterar vidare att det finns en risk att Cameron med sitt utspel retar upp högeranhängare som slåss för yttrandefriheten. Insatser mot internet drabbar nämligen alla människor, inte bara de som ligger bakom kravaller och våldsamheter.
Premiärministern fastslog även att brittisk nyhetsmedia som BBC och Sky news bör lämna över oanvänd film från kravallerna till polisen. Filmerna ska användas som bevismaterial. Tidigare försök att tvinga nyhetsmedia att lämna över sitt material har mött på hårt motstånd.
Läs mer om Upploppen i Storbritannien:
Här samlar vi alla artiklar om kravallerna.
- 16 sep 2011 Risk för gängbråk i överfyllda fängelser
- 15 aug 2011 ”En väckarklocka för vårt land”
- 13 aug 2011 Hanteringen får hård kritik av poliser
- 13 aug 2011 Sparplan ligger fast trots kravaller
- 13 aug 2011 Åtgärder mot upplopp sågas
- 13 aug 2011 Cameron ber om hjälp av USA-polis
- 12 aug 2011 Plundrar inte på hemmaplan
- 12 aug 2011 ”Plundringen ersätter shopping”
- 11 aug 2011 Tre gripna för misstänkt mord
- 11 aug 2011 Oron breder ut sig i staden
- 11 aug 2011 Vill stänga av upprorsmakare från sociala medier
- 11 aug 2011 Birmingham i chocktillstånd
- 11 aug 2011 ”De hotade att knivhugga mig”
- 11 aug 2011 Upploppen kan kosta 2,1 miljarder
- 11 aug 2011 Återuppbyggnad i sargad stad
- 10 aug 2011 Frivilliga städar upp bråte efter upploppen
- 10 aug 2011 Regn lugnar i West Midlands
- 10 aug 2011 Svajiga förklaringar upphäver inte ansvar
- 10 aug 2011 ”Många undrar var polisen har varit”
- 10 aug 2011 Hackare hotar de som hjälper polisen
- 10 aug 2011 ”Sannolikt stöd för hårdare linje”
- 10 aug 2011 Oroligheter i flera brittiska städer
- 9 aug 2011 Kravaller och bränder i centrala Manchester
- 9 aug 2011 Fotbollshuliganer bildar medborgargarden
- 9 aug 2011 Croydon befinner sig i chock
- 9 aug 2011 Svensk polis kritisk till brittisk polisinsats
- 9 aug 2011 ”Kontoret utrymdes”
- 9 aug 2011 Upplopp på Camden high street
- 9 aug 2011 UD manar till vaksamhet i London
- 9 aug 2011 ”Engelsk polis är för mjuk”
- 9 aug 2011 David Cameron tvingas avbryta sin semester
- 8 aug 2011 Professor: Mönstret känns igen från övriga Europa
- 9 aug 2011 Kravallerna stoppar landskamp
- 9 aug 2011 Nu sprids kravallerna i London
- 8 aug 2011 Upploppen sprider sig i England
- 9 aug 2011 ”Frustration ligger bakom”
- 7 aug 2011 Bilar och byggnader sattes i brand
- 9 aug 2011 16 000 poliser ska bevaka London




Birmingham i chocktillstånd





