Polisen vallade Anders Behring Breivik på Utöya dels för att man ville se om det fick den häktade att minnas fler detaljer och dels för att slippa göra en rekonstruktion under en framtida rättegång. Det berättade Oslopolisen på en presskonferens på söndagen.

Breivik gick under hård övervakning runt på ön där han massakrerade nära 70 människor och visade och berättade hur han gick tillväga, fortfarande utan att visa några tecken på ånger över sina handlingar.

Hela förhöret tog nära åtta timmar.

- Det var viktigt att utfrågningen gick så grundligt tillväga att man slipper att göra om det under rättegången, sade åklagare Pål Fredrik Hjort-Kraby enligt NTB.

Han var själv närvarande under rekonstruktionen.

Allt Breivik sade togs upp på band. Polisen fick rätt i sin förhoppning att han skulle komma ihåg fler detaljer, meddelades vid presskonferensen.

- Han har redan givit många upplysningar under de femtio timmar som han förhörts hittills. Lördagens förhör gav oss ännu mer, säger Hjort-Kraby.

Att polisens utfärd till Utöya kunde ske så diskret som möjligt var av vikt - åklagaren har ingen förklaring till varför tidningen Verdens Gang som ensamt nyhetsmedium var på plats på fastlandet samtidigt. Tidningen har publicerat bilder tagna på håll på Breivik och poliserna under rekonstruktionens gång, bland annat bilder där 32-åringen står och visar hur han höll skjutvapnet när han sköt simmande ungdomar ute i vattnet.