- Han hade flera planer i olika omfattning, sade Lippestad till Aftenposten.

- Det var saker som hände den dagen, som jag inte kan gå närmare in på, och som gjorde att saker och ting blev lite annorlunda än han tänkt sig.

Tidningen skriver att planerna ska ha varit lika konkreta som bomben som detonerade vid regeringskansliet och massakern på Utöya.

Polisen vill inte kommentera uppgifterna utöver att Breivik i förhör har sagt att han planerat spränga ytterligare två byggnader.

Tidigare har det också framkommit att Breivik ville döda den tidigare statsministern Gro Harlem Brundtland, som var på Utöya innan han kom dit.

Från Breiviks anteckningar framgår det att han var rädd för att bli avslöjad av sin hyresvärds sambo dagarna före terrordåden i Oslo. Han förberedde sig därför att döda henne om hon anade något.

I sin dagbok skriver Breivik att han blev överrumplad av sin hyresvärds sambo den 18 juni, då han var i färd med att tillverka den dödliga bomben och hade material utspritt över hela gården i Rena.

Breivik blev väckt av ett sms från kvinnan, som meddelade att hon skulle komma förbi och hämta saker på gården.

”Det verkar som om jag inte har något annat val än att använda min Glock (pistol) och verkställa evakueringsplanen”, skriver Breivik.

När han ringde upp kvinnan visade det sig att hon inte hunnit lämna Oslo. Genom att ljuga för henne kunde Breivik skjuta upp besöket två dagar.

Innan hon kom till gården hann Breivik flytta bombutrustningen till ett mörkt rum i ladan.

Kvinnan kom på kvällen och övernattade i ett uthus. Morgonen efter vaknade Breivik tidigt och ville försäkra sig om att hon inte blivit misstänksam. Han lagade frukost åt kvinnan och pratade med henne för att utröna om hon upptäckt något.

Men han drog slutsatsen att hon ingenting anade av vad som föregick på gården.

Kvinnan har förhörts av polisen och ska förhöras på nytt. Enligt advokat Tryggve Staff svarar hon på alla frågor och bistår polisen med det hon vet.

Kvinnan är bara ett av de över 700 vittnen som norsk polis ska höra i samband med utredningen.