De omfattande bränderna i Kalifornien som hittills kostat fyra människors liv har även påverkat delstatens tv-industri. Flera tv-inspelningar ställs nu in.
Evighetsserien 24 skulle spela in i närheten av staden Irvine i måndags men fick avbryta eftersom skådespelarna med Kiefer Sutherland i spetsen hade svårt att andas och hostade på grund av brandrök. Även producenterna bakom serien Cold Case fick ändra sina planer på att spela in i Simi Valley på grund av brandrisken rapporterar nyhetsbyrån Reuters.
Även andra tv-produktioner påverkas av bränderna, bland andra Big Shots, The Riches och NCIS. Flera inspelningsteam har ställt in tills vidare, både på grund av brandrisk och att anställda vill stanna hemma utifall att man tvingas evakueras från sina hem.
The Riches med britterna Eddie Izzard och Minnie Driver i huvudurollerna tvingades ändra i manus efter att några riktiga polisaspiranter som skulle vara med i en scen i serien tvingades rycka in och hjälpa brandmännen med släckningsarbetet.
Skådespelaren Mel Gibson är en av flera Hollywoodskändisarna som evakuera från sitt hem i Malibu tillsammans med familjen, uppger People.com.
Lyxrestaurangen och kändistillhållet Nobu i Malibu som hållt stängd sedan i söndags kommer nu att börja servera mat till de brandmän som kämpar med släckningsarbetet, uppger tidningen tmz.com.
Richard Gere och John Travolta fick en vy av bränderna ovanifrån när de flög in till Los Angeles på måndagen för att delta i galan Hollywood Awards.
– Det var så långt som man kunde se i båda riktningarna, berättade Gere för Access Hollywood.
– Röken trängde in i flygplanet när vi flög förbi, uppgav Travolta.
De flesta lokala nyhetskanaler sänder utan reklamavbrott på grund av bränderna rapporterar nyhetsbyrån Reuters.









