Militären är rädd att boken, skriven av före detta jägarsoldaten Thomas Rathsack, avslöjar för mycket om dansk krigföring i Afghanistan.
Foto: scanpix
Jonas Christoffersen, chef för danska Institut for Menneskerettighede, har läst den omstridda boken och befarar nu konventionsbrottet. Rathsack berättar i boken om hur han och andra jägarsoldater beskjutit en hemlig agent på uppdrag i Afghanistan.
Jägarsoldaterna ska ha varit utklädda till civila afghaner och gömt sina vapen under kläderna.
Christoffersen säger till tidningen Politiken att det är ett konventionsbrott när en soldat som uppträder utklädd till civilperson försöker döda eller såra någon.
- Om uppgifterna i boken är riktiga har danska jägarsoldater, förklädda till civila, varit redo att direkt överträda konventionen genom att döda eller såra andra.
Christofersen säger att det danska försvaret inte har respekterat konventionen om det har gett jägarsoldaterna tillstånd att uppträda på detta sätt.
- Det är ett konventionsbrott om man civilklädd begår en aktiv handling, till exempel sårar eller dödar andra, säger också Anders Henriksen som forskar vid Dansk Institut for Militære Studier.
- Om detta skett har försvaret verkligen ett problem.
Danska försvaret har vänt sig till domstol för att få boken förbjuden och hävdar att uppgifter i den kan vara farliga för enskilda soldater och krigsmakten. Men innan denna begäran hunnit behandlas tryckte tidningen Politiken boken som en bilaga förra veckan.









