Det kristna Baabda, en förort till Beirut, blev i går skådeplatsen för en ny bilbomb. En av de döda var armégeneralen François Hajj, en het kandidat till posten som Libanons näste arméchef. François Hajj kunde ha efterträtt Michel Suleiman på denna post, om bara Libanons parlament hade samlats för att utse Suleiman till Libanons president.
–Det är hemskt med bomben. Vi bor bara 200 meter från platsen där bilbomben exploderade. Det hände mitt framför kommunhuset där två skolbussar passerade förbi. Barnen klarade sig utan fysiska skador, men de såg ju själva händelsen, säger en libanesiska i Baabda till SvD.
Till skillnad från en rad tidigare bombdåd i Libanon riktades de första misstankarna denna gång inte mot prosyriska krafter utan mot al-Qaida-influerade. Armén är en av få institutioner i Libanon som kan beskrivas som genuint nationella och den är en central kraft för statens sammanhållning. Men armén har en fiende: jihad-salafister, eller annorlunda uttryckt sympatisörer till terrornätverket al-Qaida. Det kan dock ha funnits andra krafter som var ute efter armégeneralen.
Men det påfallande med det splittrade Libanon är att libaneser av olika schatteringar ser upp till armén och ser Suleiman och Hajj som krigshjältar efter det att de nedkämpat de al-Qaida-infiltratörer i flyktinglägret Nahr al-Barid denna sommar. 30000 statslösa palestinier blev hemlösa på kuppen och lägret är helt ödelagt.
Men armén kom ur kriget med hedern i behåll, anser libaneser av alla schatteringar. Att en symbol för Libanons sammanhållning har mördats är extra allvarligt när nationen står utan statschef och landets framtid står på spel. I bästa fall kan händelsen framtvinga den kompromisslösning som krävs för att inte Libanon ska falla samman.
Alla parlamentariker är redo att rösta fram Michel Suleiman som ny president. Men nu gäller tvisten fördelningen av ministerposter i den nya regeringen, Hizbollahs gömda vapen, samt relationerna till omvärlden.
Blivande arméchef mördad i Libanon
Klockan sju på morgonen, mitt i morgonrusningen, när två skolbussar passerade förbi exploderade en bilbomb i den kristna staden Baabda i Libanon. Skolbarnen klarade sig utan fysiska skador, men en av de döda var en armégeneral som var tilltänkt som ny arméchef.








