Bråket om Williamson från det extremkonservativa brödraskapet SSPX fortsätter. På torsdagen bad den 68-årige Williamson i ett brev till Vatikanen om ursäkt för att han sagt att inga judar dödades i gaskamrar under andra världskriget samt att högst 300 000 judar dog i koncentrationslägren. Ett par dagar efter uttalandena offentliggjorde påven att bannlysningen av Williamson hävts. Protester över hela världen följde.

Men Williamsons ursäkt är blek och undvikande. Han säger att han ”uppriktigt ångrar” sina kommentarer ”med tanke på konsekvenserna de fått för kyrkan samt överlevande och deras släktingar”. Han säger däremot inte att han hade fel om gaskamrarna och offren för Förintelsen. Han nämner överhuvudtaget inte orden Förintelsen eller judar utan talar om ”orättvisor under Tredje Riket”.

Vatikanen, som krävt att Williamson gör avbön om han vill bli upptagen i kyrkan, sade i går att hans ursäkt ”inte respekterar Vatikanens villkor”. Judiska representanter kallar hans ursäkt för dubbeltydig och oklar.

– Denna typ av ursäkt avslutar inte frågan. Det han inte säger, som är huvudsaken, är att Förintelsen har hänt, inte är ett påhitt, inte är en lögn, sade rabbi Marvin Hier, grundare av Simon Wiesenthal Center i Los Angeles, på fredagen.