Världsrekordet i energi deklarerades på måndagen vid partikelfysiklaboratoriet på gränsen mellan Schweiz och Frankrike. Under natten lyckades man få protonstrålarna som snurrar i motsatt riktning i acceleratorn att uppnå 1,18 TeV.

Det slår det tidigare rekordet på 0,98 TeV som sattes vid partikelacceleratorn Tevatron i Chicago 2001. På sikt vill man uppnå 7 TeV. Det betyder att man har ökat protonernas energi 1300 gånger från vilomassan.

- Det är fantastiskt. Men vi går steg för steg framåt, och det är fortfarande mycket att göra innan vi kan börja med fysikexperimenten 2010. Jag låter champagnen ligga på kylning tills dess, säger Cerns generaldirektör Rolf Heuer.

Protonstrålar har cirkulerat i den 27 kilometer långa acceleratorn Large Hadron Collider sedan förra veckan, då maskinen startades om efter ett drygt års reparationer.

Syftet med LHC och dess fyra detektorer är att genom protonkollisioner återskapa förhållanden som rådde precis efter big bang, och därmed kunna förklara och förstå universums uppkomst.

Big bang-maskinen har kostat 68 miljarder kronor.