- Tio månader efter det att fientligheterna i Gaza är över ser vi inga framsteg i återuppbyggnaden eller öppnandet av gränserna, sade han på en presskonferens.
Ban sade att 4,5 miljarder dollar hade utlovats på en givarkonferens i Egypten i mars men att ”mycket lite, om ens några pengar hade betalats ut”.
- Familjer har inte kunnat bygga upp sina hem igen. Kliniker och skolor ligger fortfarande i ruiner.
- Jag uppmanar Israel att acceptera FN:s förslag till återuppbyggnad. Den enda sanna garantin för fred är människors välbefinnande och trygghet.
I ett vedergällningsangrepp för raketbeskjutning från Gaza svepte israelisk militär den 27 december in i det Hamaskontrollerade området i en offensiv som varade 22 dagar. När striderna var över hade omkring 1 400 palestinier och 13 israeler förlorat livet. Sedan dess kontrollerar Israel Gazas gränser och upprätthåller en strikt blockad.









