Den 37-årige mannen klagade över huvudvärk och dålig syn i en månads tid, rapporterar den brittiska tidskriften The Lancet. Läkare hittade inga förklaringar i mannens medicinska bakgrund, och det fanns heller inget fel på hans kroppstemperatur och blodvärden.
Men när en ögonspecialist kallades in började bilden klarna. När läkaren började undersöka mannens blodsprängda ögon medgav patienten plötsligt att han druckit ett sextiotal (60) pints öl, det vill säga cirka 35 liter under en fyradagarsperiod efter ett bråk med sin partner.
Rekordlång baksmälla blev läkarens dom och en rejäl dos av blodförtunnande medel sattes in. Sex månader ska det ha tagit tills mannen blev av med sin huvudvärk och fick tillbaka sin syn, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Baksmälla i fyra veckor
Ont i huvudet, suddig blick och blodsprängda ögon. Läkarna i Skottland hade svårt att avgöra vad det var som var fel på mannen som hade haft problem i hela fyra veckor, tills det visade sig att han druckit 35 liter öl på fyra dagar. Världens längsta baksmälla?









