Duvorna hade kontrollerats och förklarats friska av kanadensiska myndigheter men när fåglarna anlände till Australien upptäckte hälsovårdsmyndigheten att de bar på antikroppar mot fågelinfluensan och alltså hade varit i kontakt med smittade fåglar.

Australien stoppade omedelbart all fågelimport från Kanada. Landets jordbruksminister, Peter McGauran, kallade till sig Kanadas Australienambassadör för att ”diskutera frågan”.

- De kanadensiska myndigheterna har bett om ursäkt men vi har ännu inte fått en adekvat förklaring varför de trots kontroller kunde släppa igenom fåglarna, sade McGauran bistert i en kommentar efteråt.

De tre duvorna ingick i en större sändning med fåglar. De som bar på antikroppar ska avlivas och destrueras och de övriga fåglarna skickas tillbaka till Kanada.