Bara timmar efter att Rudd tillträdde premiärministerposten undertecknade han de dokument som innebär att Australien ratificerar Kyoto-protokollet om klimatförändringar.

”Detta är den nya australiska regeringens första åtgärd, vilket visar hur angelägen min regering är om att bekämpa klimatförändringar”, sade Rudd i ett uttalande enligt AFP.

Formellt tar det 90 dagar innan ratificeringen träder i kraft.

”Australien kommer att vara fullvärdig medlem av Kyoto-protokollet före slutet av mars 2008”, sade Rudd.

Tidigare svor Rudd eden som Australiens 26:e premiärminister. Även hans 20 ministrar svor sina ämbetseder.

Ceremonin hölls i dag inför generalguvernören Michael Jeffery i huvudstaden Canberra.

Rudd och hans Labor vann förra helgen en jordskredsseger i parlamentsvalet över John Howards konservativa regering. Hans regering bryter på avgörande punkter med den politik som Howard fört - i kriget mot Irak och i miljöfrågan.

John Howard var en av de främsta anhängarna till det USA-ledda kriget i Irak. Hans valförlust innebar att ytterligare en av förgrundsfigurerna från ”de villigas allians” fått lämna sin post.

I förra veckan meddelade Rudd att han tar hem Australiens stridande 550 soldater från Irak vid halvårsskiftet nästa år.

Den nya premiärministern har även lovat en helomvändning i klimatfrågan. Klimat- och vattenfrågorna får också en egen minister, Malaysiafödda Penny Wong. Peter Garrett, tidigare sångare i australiska rockbandet Midnight Oil, blir ny miljöminister.

Fyra av Rudds 20 ministrar är kvinnor. Utrikesminister i regeringen är partistrategen Stephen Smith. Rudds nära medarbetare Wayne Swan tar över som ekonomiminister, medan Lindsay Tanner är finansminister. Rudd markerar att han prioriterar utbildningen genom att nya utbildningsministern Julia Gillard också är biträdande premiärminister.