Misstankarna riktades mot militanta islamister, inte minst för att klanpoliser, militärpoliser och regeringstjänstemän regelbundet besöker moskén utanför staden Jamrud, som ligger omkring tre mil från den afghanska gränsen.

Smällen kom precis när imamen hade inlett bönestunden.

- I samma ögonblick som imamen sade ”Allahu akbar” (Gud är störst) inträffade explosionen, berättar 70-årige Tausir Khan som förts till sjukhus i Peshawar.

- Den var kraftig. Jag kan fortfarande inte höra riktigt, säger Khan som fått skador på händerna och i ansiktet.

Scenerna vid moskén var fruktansvärda efter bombdådet. Tvåvåningsbyggnaden rasade samman av den kraftiga tryckvågen. Många människor begravdes under rasmassorna, ur vilka blodiga kroppsdelar stack fram här och var.

Räddningsmanskap grävde i blodbestänkt bråte, medan överlevande irrade omkring i chock.

Ambulanser fyllde snabbt sjukhusen i den närliggande storstaden Peshawar med skadade människor som skrek efter lindring.

- Jag har aldrig sett en sådan förödelse i mitt liv, säger Wahid Khan, en klanpolis som bevittnade explosionen från andra sidan gatan.

Tonåringen Zahirullah brukar finnas i trängseln utanför sin lokala moské på fredagarna. Den här gången var det så trångt att han inte kom in i byggnaden, utan fann en plats vid trappan utanför. Det blev hans räddning.

- Ljudet av explosionen var så kraftigt att jag tappade hörseln en stund. Det är ett mirakel att jag klarade mig oskadd, säger han.

Zahirullah tror att det fanns runt 170 människor i moskén, när explosionen inträffade.

- Normalt är 115 klanpoliser i tjänst, och i dag var det över 100. De deltog i moskén, säger Wahid Khan.

I klandistriktet Khyber är även halvmilitära styrkor förlagda för att bekämpa talibaner och militanta islamister.

President Barack Obama, som på fredagen presenterade USA:s nya strategi i kampen mot talibaner och andra extremister, sade att Afghanistans framtid är ”oupplösligt förknippad med dess granne Pakistans framtid”.