I ett försök att rensa upp bland oseriösa uppgiftslämnare har internetlexikonet Wikipedia installerat en så kallad Wikiscanner som kan spåra källan till de ändringar som har gjorts.
Resultaten visar att personer med datorer registrerade på bland annat CIA, Vatikanen, Storbritanniens Labourparti och flera storföretag som AstraZeneca, Wal-Mart, Disney och Sony har använts för att radera känsliga uppgifter, skriver Times Online.
Den svenska läkemedelsjätten är bara ett i raden av företag och organisationer som velat framställa sig i en bättre dager.
En passage om företagets medicin Seroquel där det står att preparatet kan göra tonåringar ”mer benägna att tänka suicidala tankar” togs bort via en dator som visade sig tillhöra läkemedelsföretaget amerikanska del.
Amerikanska myndigheter har senare uppmanat samtliga läkemedelsbolag som tillverkar antidepressiva preparat att märka dem med en varning om ökad risk för självmordstankar.
- Det här är något helt nytt för oss. Det handlar troligtvis om en enskild anställd som på eget bevåg gått in och ändrat uppgifterna, säger Staffan Ternby, informationsdirektör till SvD.se.
Företaget ska nu utreda saken och personen som ändrat uppgifterna kommer att få en varning uppger Ternby.
Hur påverkar det här er trovärdighet?
- Man får ju ta uppgifter på Wikipedia för vad det är, vem som helst kan ju in och ändra där. Men det här ska givetvis klarläggas ordentligt, säger Staffan Ternby till SvD.se.
Andra ändringar som gjort är profilen för Irans president Mahmoud Ahmadinejad som redigerats från en CIA-dator samt att Vatikanen redigerat uppgifterna om katoliken och Sinn Féin-ledaren Gerry Adams uppger BBC.
Wikiscannern avslöjar även att CIA-datorer använts vid redigering av den USA-ledda invasionen i Irak samt i uppgifter angående den förre CIA-chefen William Colbys insatser under Vietnamkriget.
Även flygfoton från USA:s fångläger för terrormisstänkta vid Guantanamo Bay har tagits bort av en dator som har kunnat spåras till FBI.
Varken CIA eller FBI har velat kommentera uppgifterna.
AstraZeneca, FBI och CIA ändrade i Wikipedia
Datorer som tillhör CIA, Vatikanen, Storbritanniens Labourparti och flera storföretag som AstraZeneca, Wal-Mart, Disney och Sony har använts för att radera känsliga uppgifter om sig själva på Wikipedia. "Det handlar troligtvis om en enskild anställd", säger AstraZenecas informationsdirektör till SvD.se.









