Omkring 30 personer, av den italienska nyhetsbyrån Ansa beskrivna som huliganer, kastade kraftiga smällare in i en brandbil där de exploderade och skadade de sju brandmännen.
Maskerade män kastade samtidigt sten på en polisbil.
Sedan sopkriget trappats upp i december har mer än 100 000 ton sopor blivit liggande i Campaniaområdet i Neapel och protesterna har varit våldsamma i förorten Pozzuoli, där myndigheterna försökt öppna en soptipp som tidigare stängts.
Enligt medierna har små grupper demonstranter de senaste dagarna börjat samlas på flera ställen i Neapels utkanter där de muckar gräl med säkerhetsfolk.
Regionens sopkris har pågått i 14 år, förvärrad genom vanskötsel, försenade byggen av nya soptippar och maffians inblandning i sophanteringen. Den lokala maffian, camorran, uppges bland annat ägna sig åt att köpa upp industriavfall från norra Italien och sedan dumpa det illegalt i Neapel-området, där soptipparna med jämna mellanrum blir överfulla.
Tipsa andra
Läs mer
Utrikes | Mest lästa
- Sjukförsäkringsreform klarade hinder
- Vitryssland tvingas öppna sig mot EU
- Kamp om mark i Chile
- Jacksons handske såld på auktion
- Israeliska flygangrepp mot Gaza
- Milisledare gripen i Venezuela
- Topphemligt internetprojekt avslöjat i Storbritannien
- Tveksamt om pengar löser Afrikas problem
- Okänd indianstam upptäckt i Amazonas
- 87 döda i kinesisk gruvkatastrof


Stockholm 5º





































