Regnet hade sedan fredagen vräkt ned över bland annat San Francisco, där stadens myndigheter beskrev läget som katastroftillstånd trots att det inte fanns några rapporter om dödsoffer. Områden på hög höjd har i stället fått mycket snö under ovädret, som drabbat både Kalifornien och Nevada.
Enligt energibolaget Pacific Gas and Electric kommer det att ta dagar att återställa kraftförsörjningen.
Omkring 400 träd har ryckts upp med rötterna.
Störtfloder har lett till översvämningar på flera håll. I Fernley i Nevada gav en vall vika och några hundra hem översvämmades, med evakueringar som följd enligt nyhetskanalen CNN. Också i Orange County i Kalifornien - där man i somras berördes av de svåra markbränderna - tvingades man evakuera ett tusental översvämmade hem.
Större vägar i San Francisco-området var länge avstängda och på flera flygplatser stoppades flygtrafiken. Ett par hundra trafikolyckor hade sedan fredagen rapporterats av delstatens trafikpolis, enligt den regionala kanalen KCRA.
Stormvarning gäller till och med söndagen.
Tipsa andra
Utrikes | Mest lästa
- Sjukförsäkringsreform klarade hinder
- Vitryssland tvingas öppna sig mot EU
- Kamp om mark i Chile
- Jacksons handske såld på auktion
- Israeliska flygangrepp mot Gaza
- Milisledare gripen i Venezuela
- Topphemligt internetprojekt avslöjat i Storbritannien
- Tveksamt om pengar löser Afrikas problem
- Okänd indianstam upptäckt i Amazonas
- 87 döda i kinesisk gruvkatastrof


Stockholm 5º





































