Kriminaltekniska fynd på båda mordplatserna pekar ut en 24-åring som en kvinnlig säkerhetsvakt sköt ihjäl, sedan han började skjuta inne i jättekyrkan New Life i Colorado Springs.
Dödsskotten mitt under en gudstjänst med 2 000 besökare på söndagen föregicks av en liknande händelse tolv timmar tidigare vid en missionsskola i Arvada utanför Denver. Där dog två människor.
Flera personer undkom med skottskador.
- Test bekräftar att ett vapen som hittats i kyrkan i Colorado Springs passar till patronhylsorna som låg på brottsplatsen i Arvada, säger polischefen i Arvada Don Wick till tidningen Rocky Mountain News.
Gärningsmannen kunde fly från Arvada, omkring tolv mil och en och en halv timmes resa från Colorado Springs. Han bar på ett gevär och två pistoler.
Den misstänkte 24-åringen avskedades från missionsskolan i Arvada 2002 och polisen utreder omständigheterna runt detta.
New Life-kyrkans grundare Ted Haggard, en varm anhängare av president George Bush, var i fjol inblandad i en sexskandal som ledde till att han måste lämna sin post i kyrkan.
Tipsa andra
Utrikes | Mest lästa
- Sista hindret röjt för USA:s senat
- Kamp om mark i Chile
- Vitryssland tvingas öppna sig mot EU
- Polens Tusk ilsken på presidentveto
- Topphemligt internetprojekt avslöjat i Storbritannien
- Dödsfall i Rom väcker oro
- Spansk bondeprotest mot låga priser
- Okänd indianstam upptäckt i Amazonas
- Big bang-maskinen har startat i Cern
- Liga handlade med mänskligt fett


Stockholm 4º





































