Enligt den iranske utrikesministern Manouchehr Mottaki är det USA som har begärt fortsatta förhandlingar.
- Iran har gått med på detta inom ramen för landets politik att bistå det irakiska folket, sade Mottaki till journalister under ett besök i Teheran av Syriens utrikesminister Walid Muallem.
Tidigare i år har USA och Iran hållit tre förhandlingsomgångar om situationen i Irak. Vid två tillfällen, den 28 maj och den 24 juli, möttes USA:s Iranambassadör Ryan Crocker och hans iranske motsvarighet Hassan Kazemi Qomi öga mot öga i den formellt högsta kontakten mellan de båda staterna på 27 år.
- Exakt datum för denna fjärde samtalsomgång ska kungöras inom kort, förklarade Mottaki.
USA bröt sina diplomatiska förbindelser med Iran 1980. Det skedde under iranska revolutionärers 444 dagar långa ockupation av den amerikanska ambassaden i Teheran.
Tipsa andra
Utrikes | Mest lästa
- Kroppsdelar funna från Galilei
- Big bang-maskinen har startat i Cern
- Dödsfall i Rom väcker oro
- Vitryssland tvingas öppna sig mot EU
- Kamp om mark i Chile
- Polens Tusk ilsken på presidentveto
- Ryska ledarna manar till reformer
- Brand stoppade flygtrafik i Prag
- Pakistansk amnesti löper ut
- Spansk bondeprotest mot låga priser


Stockholm 6º


































