Det afro-amerikanska hembiträdet Lena Baker dömdes till döden för att ha dödat en vit man, som hon hävdade höll henne fången och hotade henne till livet. Baker fanns skyldig efter en endags-rättegång och av en helvit jury. Hon avrättades 1945 i Georgia.

Nu har en benådningskommitté bestämt att Lena Baker ska bli benådad, rapporterar amerikanska medier. Kommittén menade dock inte att Baker var oskyldig, men att det var "ett fruktansvärt misstag" att man inte varit mer barmhärtig mot Baker.
- Jag tror att hon sitter någonstans bredvid Guds tron och kan se ner på oss och le, sade Roosevelt Curry, en släkting till Lena Baker, till AP.
Curry har å familjens vägnar försökt få Baker rentvådd.

- Även om det i många avseenden är 60 år för sent, så är det tillfredsställande att denna påtagliga orättvisa äntligen ses för vad det var - en laglig lynchning, sade John Cole Vodicka, chef för den grupp som bistod Bakers familj med benådningsansökan.

Under Lena Bakers korta rättegång vittnade hon att hennes arbetsgivare hotade att döda henne om hon lämnade honom och att hon sköt honom med hans pistol när han skulle slå henne med en metallstång. Efter avrättningen 1945 begravdes hon i en omärkt grav bakom sin församling. Under 1990-talet märkte församlingen graven med en cementskiva.
20 kvinnor har avrättats i Georgia, 19 genom hängning och Lena Baker i elektriska stolen. En kvinna väntar i dag på att bli avrättad i Georgia.