64-årige Karadzic har tidigare vägrat att närvara sedan rättegången inleddes den 26 oktober, med hänvisning till att han inte anser sig inläst på det omfattande materialet.

Dagens domstolssession skulle försöka avgöra hur rättegången ska kunna gå vidare, om Karadzic fortsätter att vägra infinna sig. Ex-presidenten kräver fortfarande mer tid för att kunna förbereda sig ordentligt.

- Jag vill inte på något sätt bojkotta den här rättegången. Den är väldigt viktig för folk. Det är den sista möjligheten att nå fram till sanningen. Men jag kan inte delta i något som varit dåligt från första början, där det brutits mot mina grundläggande rättigheter. I vems intresse ligger det att det inte blir en bra rättegång? Det kan inte bli en bra rättegång om inte jag får förbereda mig ordentligt, sade Karadzic i rättssalen och upprepade att han kommer att infinna sig "så fort som jag är redo".

Åklagaren Hildegard Ürtz-Retzlaff vidhöll samtidigt sin åsikt att den åtalade inte kan tillåtas styra rättegången.

- Herr Karadzic kan inte tillåtas manipulera förhandlingarna genom sitt beslut att inte delta, sade Ürtz-Retzlaff.

Rättegången mot Karadzic har tills vidare ajournerats i väntan på att domarna tar beslut om hur de ska gå vidare, rapporterar Reuters.

Ett besked om fortsättningen kommer skriftligen att meddelas senare under veckan, sade domaren O-Gon Kwon, enligt AFP.

Den session som skulle ha hållits i morgon, för att höra åklagarnas första vittnen, har ställts in.