Samtidigt som hundratusentals människor vällt ut på Teherans gator har omvärldens intresse vuxit.
I Sverige finns knappt 70 000 iranier som de flesta kom hit efter revolutionen 1979. Många av dem följer med stigande oro vad som händer deras släktingar och vänner under protesterna.
I Kista i Stockholm har syskonparet Mahan och Mahsa Mashoof noga följt utvecklingen under helgens val där den sittande presidenten Mahmoud Ahmadinejad utropades till segrare.
– Vi har alla våra kusiner i Iran, de allra flesta i Teheran, säger de.
De båda kom hit med sina föräldrar i slutet av 80-talet och har växt upp och gått i skolan i Iran. Nu tror de att de unga - som växte upp under kriget mot Irak - vill se förändring.
– Det är uppenbart att det har förekommit valfusk, även i tidigare val. Folket på gatorna har fått nog, regimen har förolämpat vår intelligens en gång för mycket, säger Mahan.
Via Facebook, iransk radio och internet försöker syskonen följa utvecklingen så gott det går, men informationen är väldigt begränsad.
De är övertygade om att många av demonstranterna på Teherans gator egentligen inte är där för att de stödjer Mir Hossein Mousavi, som förlorade valet. I stället vill de se en förändring och få ett slut på förtrycket.
– Även Mousavi har många liv på sitt samvete, säger Mahsa.
Syskonen tror dock inte att protesterna kommer att leda till några stora omfattande förändringar - inte än.
– Det finns ingen riktig opposition, alla kandidater i valet hade godkänts av väktarrådet. Jag tror att riktiga reformer kommer dröja länge. Men jag kommer ändå gå ut och demonstrera nu i veckan. Om inte annat för att visa medlidande för det iranska folket, säger Mahsa.
Tipsa andra
Protesterna i Iran
Foto: REUTERS
- Teheran en belägrad stad
- Klagotid förlängs efter Iranval
- Väktarrådet medger vissa valfel
- Irans högste ledare utesluter valfusk
- Bildt: "Situationen i Iran allt mer oroande"
- Väktarrådet utreder valfusk
-
Nätaktivister säkrar
internet för iranierna - Tunga namn agerar till stöd för Mousavi
- Utländska journalister stoppas
- "Risk för sammandrabbningar ikväll"
- ”De unga har fått nog”
- "Jag kan inte sova"
- Miljoner marscherar i Teheran
- Dramatiska dagar i Teheran
- Massprotest i Iran - trots förbud
- Oppositionen vill sätta färg på Iran
- Våldsamma protester i Teheran
- Batonger mot protester i Teheran
- Irans valresultat väcker starka protester
Utrikes | Mest lästa
- Japan medger hemlig atompakt med USA
- Sjukförsäkringsreform klarade hinder
- Färja med 200 ombord gick under
- Vitryssland tvingas öppna sig mot EU
- Kamp om mark i Chile
- Sex döda i indiskt bombdåd
- Rasel Miah kom till Grekland i en gummibåt
- Tuff uppgift klara senaten
- Fängelse för ledande Iranreformist
- Rumänien väljer president


Stockholm 5º

































