En global finanskris. Ett urartat krig i Irak. Ytterligare ett krig i Afghanistan. Situationen i Gaza. Motgångarna tornar upp sig inför att Barack Obama svär presidenteden på tisdag. Nu är det upp till bevis.
– Situationen i sig är uppenbar. Han ärver två krig och en djup ekonomisk kris. Själva utmaningen ligger i att hitta ett tillvägagångssätt på hur man löser det här, anser USA-experten Kerstin Berglöf, som tidigare jobbat på bland annat Utrikespolitiska institutet.
Den grundläggande prioritetsordningen är fastlagd sedan tidigare och det kommer att genomsyra alla åtgärder, tror hon. Exakt vilka sakfrågor som är mest pockande är enligt Berglöf svårt att säga.
– Det är energifrågor, sjukvårdssystem och så vidare. Det blir svårt att bara lyfta några saker. Han måste bedöma riskerna med att gapa efter mycket mot att underprestera. Jag tycker mer att det handlar om att hitta tillvägagångssätt som funkar. Det är den riktiga utmaningen.
Andra bedömare misstänker att prioritetsordningen har ändrats i och med kriget i Gaza. Vad tror du om det?
– Vi kommer få se en ny ledarstil i utrikespolitiken och eftersom Gaza är ett problem nu måste det tas itu med, men det blir även där att tillvägagångssättet blir den stora utmaningen. Just nu råkar Gaza vara en omedelbar situation, men det ändrar ju inte på allt annat som måste göras.
Karin Henriksson är SvD:s USA-korrespondent på plats i Washington. Hon säger att just nu är det mest positiva omdömen som hörs om Obama och tror därför att en av de största utmaningen för USA:s 44:e president är just förväntningarna.
– Man följer honom hack i häl, med trevliga bilder och beskrivningar av möten med först konservativa och sedan liberala krönikörer, besöket i Högsta domstolen och ett öppet brev han skrivit till sina döttrar som börjar med Kära Malia och Sasha och slutar med Love, Dad, säger hon.
– En signal om åtgärder mot den ekonomiska krisen är det viktigaste, helst så att det märks för gemene man, i stabilisering av villapriserna och återhämtning på arbetsmarknaden.
Karin Henriksson tror också det är viktigt med en tydlig markering av att att uttåget ur Irak ska sätta igång, en stängning av fånglägret i Guantánamo Bay och ett tydligt förbud mot tortyr.
Tipsa andra
Läs mer:
Sju utmaningar för Obama
Karin Henriksson listar sju av de största utmaningarna för den nya presidenten:
• Ekonomin
• Krigen
• Terrorhotet
• Oroshärdarna
• Vården
• Klimatfrågorna
• Förväntningarna
Utrikes | Mest lästa
- Sjukförsäkringsreform klarade hinder
- Färja med 200 ombord gick under
- Japan medger hemlig atompakt med USA
- Vitryssland tvingas öppna sig mot EU
- Kamp om mark i Chile
- Rasel Miah kom till Grekland i en gummibåt
- Jacksons handske såld på auktion
- Faktagrafik: Berlinmurens fall
- Milisledare gripen i Venezuela
- Tusentals demonstrerade i Nicaragua


Stockholm 5º





































