- Jag är väldigt spänd och ärligt talat är jag orolig också, sade en lärarinna som följde den marscherande oppositionen.

Från Mandalay uppges att över 10 000 munkar och civila demonstrerade i dag. Även från staden Sittwe, med drygt 100 000 invånare, rapporterades om ett stort deltagande.

- Jag har aldrig sett en sådan folkmassa i hela mitt liv. Hela staden var på marsch, sade ett ögonvittne.

Svenska Burmakommitténs ordförande Karin Strandås är orolig över situationen i Burma och var rädd för att demonstranterna skulle attackeras i dag:

- Vi är jättenervösa. Munkarna har uppmanat civila att gå man ur huse nu på morgonen, svensk tid. Samtidigt finns det rapporter om att lastbilar med soldater på flaken patrullerar omkring i Rangoon. Det är oroväckande, sade hon till TT.

Strandås befarar att juntan ska slå till brutalt för att stoppa demonstrationerna, precis som 1988.

- Det viktiga nu är att det internationella samfundet går in och sätter press på juntan. Samtidigt finns det hopp - det måste ju inte sluta med ett blodbad. Det som skiljer ifrån hur det såg ut 1988 var att varje steg i dag kan följas i utlandet och det blir till ett visst skydd. Juntan vet att det de gör kommer att uppmärksammas.

TT: Tror du att de bryr sig?

- Ja, det tror jag att de gör. Annars hade de redan slagit till.

En munk som talade framför den gyllene pagoden Shwedagon i Rangoon vädjade till anhängarna att undvika att ropa politiska slagord och endast be böner om fred, kärlek och godhet när de tågar genom Rangoons gator.

En grupp med civila burmeser, däribland två kända skådespelare, ska tidigare ha kommit med vatten, mat och andra förnödenheter till munkarna.

Enligt ögonvittnen ska militärregimen ha förstärkt säkerhetsinsatserna utanför oppositionsledaren Aung San Suu Kyis hem. I lördags tillät beväpnade vakter cirka 2 000 munkar att be utanför hennes hem där hon suttit i husarrest större delen av de senaste 18 åren. Vakterna tillät då också den 62-åriga fredsprisvinnaren att komma ut och möta munkarna.

I går marscherade runt 20 000 människor i Burma i protest mot militärregimen. Det var den största protesten hittills under de senaste veckornas protester, och det var den största manifestationen på nära två decennier i det sydostasiatiska landet där militären styrt landet sedan 1962. Men dagens demonstration tycks nu överträffa den.