Senatorerna John McCain och Barack Obama stod bakom var sin talarstol en bit från varandra med den saklige och lågmälde debattledaren Jim Lehrer mittemot. Precis som förutspått inledde Lehrer med den pågående finanskrisen.
Efter en dryg halvtimme, där ingen av dem kunde eller ville svara trovärdigt på hur de skulle trimma vallöftena för att klara de väntade kostnaderna för att stabilisera finansmarknaderna, var det dags för det tänkta ämnet – utrikespolitiken.
Flera bedömare instämde i omdömet att McCain var stark på slutet, men också att utrikespolitik är hans starkaste gren och att det därför var bekymmersamt han inte skåpade ut Obama.
McCain gick mer på offensiven och han sa om och om igen att Obama ”doesn’t get it”, medan Obama ofta konstaterade ”John is right” men ansågs också ha visat prov på lugn och kunskaper.
- Jag har varit med, sa McCain om utrikespolitiska kriser där han gick emot sitt eget parti, men inpräntade sedan att det aldrig mer får bli som i det krig han var med om – Vietnamkriget – nämligen nederlag.
- Ingen talar om nederlag i Irak, kontrade Obama som upprepade det att det är nödvändigt att skicka förstärkningar till Afghanistan.
De flesta tunga utrikespolitiska ämnen avhandlades – både gamla, som Nordkorea och Iran, och nya, som kriget mellan Ryssland och Georgien i somras. McCain beskyllde Obama för att vilja tala med USA:s fiender medan Obama framhöll att Irakkriget kostar för mycket – och att det stärkt Iran och gjort det möjligt för Kina att successivt flytta fram positionerna i flera regioner.
Det hade ju rått frågetecken om John McCain skulle dyka upp i Mississippi, efter utspel om att ta timeout i valkampanjen och återvända till Washington. Många är ense om att den gångna veckan troligen var McCains sämsta hittills och det återstår att se om den uppgång som noterats i Obamas opinionssiffror kommer att stärkas ytterligare.
Tonfallet blev mycket tufft i det s k spinnrummet efter debatten, där lojala talesmän hävdade att den egne kandidaten vunnit. McCain-röster framhöll att denne visade att han är redo, medan Obama-röster sa att McCain är fast i det förflutna och uttalade några namn fel.
Tv-bolaget CNN kartlade publikens reaktioner med en kurva för republikaner, demokrater respektive oberoende. Att döma av kurvorna var det få av dem som omvändes, med fler republikaner som var nöjda när McCain talade och demokrater när Obama innehade ordet. De oberoende visade att de inte gillade negativa omdömena.
Tipsa andra
Utrikes | Mest lästa
- Sista hindret röjt för USA:s senat
- Vitryssland tvingas öppna sig mot EU
- Kamp om mark i Chile
- Polens Tusk ilsken på presidentveto
- Topphemligt internetprojekt avslöjat i Storbritannien
- Okänd indianstam upptäckt i Amazonas
- Kroppsdelar funna från Galilei
- Dödsfall i Rom väcker oro
- Big bang-maskinen har startat i Cern
- Statsminister med hårda nypor


Stockholm 4º





































