Klockan 9 grekisk tid var Anna kallad till Samos tingsrätt. Där står hon åtalad för falsk tillvitelse och förtal av den man som hon själv menar våldtog henne under en semesterresa för två år sedan. Men vare sig hon eller hennes ombud Gunilla von Wachenfeldt infann sig.
– Om jag som ombud hade dykt upp fanns det risk att det skulle kunna tolkas som någon typ av medgivande och det ville vi inte riskera, säger Gunilla von Wachenfeldt till SvD.se.
Delgivningen till förhandlingarna skedde till Falu tingsrätt, vad som händer nu när vare sig Anna eller hennes advokat dyker upp är oklart. Något dokument har ännu inte inkommit.
– Jag skulle tippa på att vi får något översatt dokument om några veckor, men så länge vi inte hör något avvaktar vi bara. Jag tror inte att det kommer att hända något faktiskt.
Enligt advokaten mår Anna dåligt av anklagelserna, hon vill helst lägga det hela bakom sig. Men risken finns att processen fortskrider – Maria som råkat ut för samma sak som Anna, det vill säga att hon anklagats för förtal i samband med att hon själv anmält våldtäkt, har tidigare berättat för TV4 att hon får två kallelser om året att infinna sig i grekisk rätt. Inte heller Maria har rest ned till Grekland.
SvD har vid upprepade tillfällen varit i kontakt med den grekiska ambassaden i Stockholm, samt justitiedepartementet och turistdepartementet i Grekland för att få besked om vad som händer med den utredning som den grekiska justitieministern meddelade att han skulle tillsätta om det uppmärksammade fallet. Men frågan om hur utredningen fortskrider eller hur det grekiska rättsväsendet hanterar frågan förbli obesvarade.
– Vi är minst lika intresserade som er av vad som händer men jag kan inte mer än att rapportera hem om intresset från Sverige. I övrigt vet jag inte vad som sker, säger pressansvarig Eleftheria Spiliotakopoulou till SvD.se.
Den svenska ambassaden i Aten följer fallet och har talat med tingsrätten på Samos. De kan fortfarande inte uttala sig om utfallet i målet, eftersom flera mål skall gås igenom idag, uppger förste ambassadsekreterare Kristina de Cornejo för SvD.se.
Ambassaden har även varit i kontakt med grekiska utrikesdepartementet, som bekräftar att justitieministerns begäran om en utredning har överlämnats till åklagaren i Högsta domstolen.
I svenska medier har debatten gått hårt kring grekiska mäns attityder gentemot svenska kvinnor och det grekiska rättsväsendet. Detta efter avslöjandet att svenska kvinnor anmält våldtäkter i Grekland och sedan själva åtalats för förtal och falsk tillvitelse. I beslut om att lägga ned våldtäktsanklagelserna i Annas fall påstås det att det blivit allt vanligare att skandinaviska kvinnor anmäler grekiska män för att få ut skadeståndsersättning, en inställning som bekräftats av både en numera sparkad ambassadtjänsteman samt en grekisk rättsläkare.
En högt uppsatt diplomat vid ambassaden fick sparken efter att det framkom att han hade svarat en svensk man som skickat ett protestbrev om fallet Anna. ”Tvärtom min vän så är det du som ska skämmas över svenska kvinnors uppträdande, på semester i alla delar av världen och med utländska medborgare i sitt eget land!”, skrev tjänstemannen.
Gunilla von Wachenfeldt och Sven Erik Alhem kritiserade det grekiska rättsväsendet på SvD Brännpunkt och menade att myndigheternas agerande är oförenligt med Europakonventionen. Att Annas eget vittnesmål är grunden för åtalet mot henne är anmärkningsvärt menar de, att det inte gjorts en förundersökning inför åtalet är ytterliagare ett problem. Det var med hänvisning till artikeln som den grekiska justitieminister tillsatte en utredning.
Sedan dess har även Mårten Schultz, professor i civilrätt vid Uppsala universitet och grundare av juridikbloggen.com uppmanat till bojkott av Grekland som resmål i väntan på ett besked från den grekiska myndigheter.
Även Eva-Britt Svensson (V), EU-parlamentariker och ordförande i EU-parlamentets jämställdhetsutskott har krävt reaktioner från det grekiska rättsväsendet – bland annat vill hon att den grekiska ambassaden ber om ursäkt för ”de sexistiska och rasistiska” uttalandet från den före detta ambassadanställde.









