Många stolar gapade dock tomma i parlamentet, där talmannen Ali Larijani ledde ceremonin. Larijani kritiserade västmakterna för deras ”förhastade” reaktion på Ahmadinejads valseger i juni.
- Vissa västmakter drog löje över sig genom sitt förhastade beteende och sin absurda fantasi, sade han.
Bland dem som var frånvarande märktes den inflytelserike expresidenten Akbar Hashemi Rafsanjani.
Utanför parlamentet fortsätter demonstranter att protestera mot Ahmadinejads fortsatta maktinnehav. Kravallpolis satte in peppargas mot folksamlingen, berättade vittnen. Polisen hade hjälp av medlemmar i den regimtrogna frivilligmilisen Basij.
- Demonstranterna skrek slagord mot Ahmadinejad. Polisen och Basij-milisen skingrade dem. Alla affärer i närheten är stängda, sade ett vittne till AFP.
Ett annat uppgav till Reuters att en kvinna som stödde Ahmadinejads rival Mir Hossein Mousavi hade gripits av polisen.
Ahmadinejad har nu två veckor på sig att utse en regering som parlamentet, dominerat av konservativa, kan godkänna.
Valet, som ledande moderata kritiker hävdar var riggat för att säkra Ahmadinejads återval, utlöste de värsta oroligheterna i Iran sedan den islamska revolutionen 1979. Myndigheter har dock sagt att omröstningen var ”den hälsosammaste” sedan revolutionen.
USA:s president Barack Obama och ledarna i Frankrike, Storbritannien, Italien och Tyskland har alla beslutat att inte gratulera Ahmadinejad till hans återval. På frågan om Obama betraktar Ahmadinejad som Irans president svarade dock talesmannen Robert Gibbs:
- Han är den valde ledaren.
Mousavi och en annan moderat presidentkandidat som förlorade valet ser den nya regeringen som olaglig. Därmed trotsar de Irans högste ledare, ayatolla Ali Khamenei som står bakom Ahmadinejad.
Minst 20 personer har dödats sedan valet den 12 juni och hundratals har gripits. Under en massrättegång i lördags anklagades över 100 reformister, bland dem flera ledande figurer, för att genom uppvigling ha orsakade oron efter valet.
Rättegången, som bland andra Mousavi avfärdat som en ”skådeprocess”, fortsätter på torsdagen.
Ahmadinejad pressas också av sina hårdföra allierade på grund av sitt första val av vice-president. Det dröjde en vecka innan han lydde Khameneis order om att göra sig av med Esfandiar Rahim-Mashaie.
Oredan som uppstod då riskerar att komplicera presidentens val av en ny regering. Parlamentet kan komma att slå bakut om han enbart presenterar kandidater ur sin egen inre cirkel.
Teherans diplomatiska relationer med omvärlden bestäms av Khamenei. Landet har anklagat väst - i synnerhet USA och Storbritannien - för att ha piskat upp oroligheterna i landet i syfte att störta prästerskapet. Såväl USA som Storbritannien har tillbakavisat detta.
Om utrikespolitiken ligger fast innebär det ingen förändring i det dödläge som uppstått om landets kärnteknikprogram. USA och dess allierade i Europa misstänker att programmet syftar till att utveckla kärnvapen, vilket Iran förnekar.








