”Bara en som lyckats i modern tid”

Hej Karin,
Jag har frågor angående röstande i det kommande USA-valet. Det finns ett mindre parti, vid namn Peace and Freedom Party. Vad ger det för inverkan att rösta på ett sånt litet parti? Kan de få mer inflytelse i senaten, representanthuset eller hur ligger det till? Tar det röster från demokraterna som gör att de kan förlora vid ev röst på Peace and Freedom? Hur fungerar det när landet är så pass mycket tvåpartisystem?
Tacksam för hjälp och kunskap,
Osäker röstare

Ross Perot.

Ross Perot.

Foto: AP

Det är massor av partier som ställer upp i valet (enligt en sammanställning minst 15, plus presidentkandidater som kvalificerat sig för att stå med på valsedlar i enskilda delstater).

Men tvåpartisystemet är minst sagt ingrott och den ende i modern tid som lyckats var Ross Perot, med Reformpartiet, i valet 1992 när han fick 19 procent av rösterna, och i alla fall enligt republikanernas historieskrivning kostade sittande presidenten George H W Bush en andra period. Och, motsvarande, så är det många demokrater som ännu inte förlåtit De grönas Ralph Nader för Al Gores valförlust år 2000. Om han manat sina anhängare att rösta på demokraterna skulle Gore sannolikt ha blivit president.

USA-FRÅGA 2: ”Vad säger experter om värsta scenariot?”

I år försökte en grupp förgäves att rekrytera en kandidat (helst någon som New York-borgmästaren Mike Bloomberg, inte så ideologisk) som skulle bli vald på att vara ett nytt slags politiker som verkligen skulle ta sig an problemen i USA. Berodde nog delvis på att man visste att både Barack Obama och den segrande republikanske kandidaten skulle samla in hundratals miljoner dollar.

USA-FRÅGA 1: Hur tungt väger etniska och religiösa grupper?

Just Peace and Freedom Party har ju två kända kandidater, Roseanne Barr och Cindy Sheehan, så det kanske kan hjälpa att få några röster. Huruvida det skadar eller gynnar de etablerade partiernas kandidat beror ju på hur jämnt det väger – och det har det ju gjort på sistone!

Ställ dina frågor om presidentvalet i USA

Hur fördelas elektoraten? När stänger vallokalerna? Hur är ställningen i senaten? SvD:s Karin Henriksson besvarar frågor om presidentvalet på karin.henriksson@svd.se

Gå till SvD:s specialsajt om presidentvalet

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68192 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier