Skådespelaren Charlton Heston, då president för vapenlobbygruppen National Rifle Association, under en 'get-out-the-vote'- kampanj 2002.
Foto: AP
VAPENLAGSTIFTNING Under det här året, 2012, har ett ovanligt stort antal skottdramer inträffat i olika delar av USA, med bland andra massakern på en biograf i Colorado och skottlossningen i ett sikh-tempel i Wisconsin.
I analyser av varför det förhåller sig så här lyfts följande faktorer fram: fler vapen per invånare än i andra länder, signaler från mentalt störda ”gun men” följdes aldrig upp, risk för copy cat-beteende. En väljare tog upp frågan om vapenvåld på andra debatten mellan presidentkandidaterna. Ingen av dem svarade rakt.
Barack Obama gick över till utbildning. Mitt Romney vecklade in sig i ett resonemang om giftermål och två föräldrar i hemmet som ett motmedel mot fattigdom.
Det här vill Barack Obama: Har inte, trots misstankarna före segern 2008, agerat i frågan – utom att lätta på förbud ombord på tåg och i nationalparker. Är inte jägare själv men påpekade tidigare att ”jakt och skytte är en del i vårt vördade nationella arv”. Men har också vid några tillfällen framhållit att lagarna inte behöver vara desamma i storstäder som på landsbygden – och att han tror att även vapenägare ”skulle hålla med om att AK-47:or hör hemma i strid, inte bland brottslingar”.
Det dyker upp förslag i kongressen med jämna mellanrum om återinföra förbud mot halvautomatiska vapen (och även för att polisen skulle kunna spåra större köp av ammunition på nätet) men Obama har inte drivit på. Är inte medlem i vapenlobbyn NRA.
SKOLAN: Här är USA sämre än både Finland och Kina
Det här vill Mitt Romney: Som delstatspolitiker i Massachusetts intog han en striktare hållning än idag och undertecknade då ett förbud mot vissa typer av vapen samt höjde avgifterna för vapenlicenser. På anklagelser om att han bytt åsikt i frågan pekar han på detta som ett exempel på att han kan samarbeta med politiska motståndare.
I år har han sagt att det finns tillräckligt många lagar redan. Växte upp i Michigan men tog snabbt avstånd från uttalanden om att han skulle vara flitig skytt med att det handlat om små skadedjur. Har aldrig poserat som jägare. Beskriver andra författningstillägget som ”en av de mest grundläggande rättigheterna” i landet. NRA backar Romney som presidentkandidat trots betyget B tidigare och tänker gå ut med pr-material i en del delstater. Vicepresidentkandidaten och jägaren Paul Ryan får A.
SKATTER: Medelklassen fokus i viktigaste frågan
Slutsatser: Hårdare vapenlagar är helt inte ett ämne en politiker (inte ens en demokrat) kan gå till val på och så har det varit sedan slutet av 1990-talet. Förespråkare skulle hävda att det beror på att vapenlobbyn, inklusive tillverkarna, har mer medel i kassan att satsa på att stoppa nya lagar – men krafterna som försvarar det andra författningstillägget om rätten att bära vapen är också starka (läs: Tea Party). I de kretsarna misstänker man att Obama kommer att visa sitt rätta ansikte i frågan om han blir omvald.









