Jämnt mellan Obama och Romney

Efter den första presidentvalsdebatten har Barack Obama tappat sitt tidigare försprång mot Mitt Romney. Det är nu helt jämnt mellan kandidaterna.

Mitt Romney.

Mitt Romney.

Foto: Reuters

Med en månad kvar till valet får de båda presidentkandidaterna exakt 45 procent av väljarstödet, enligt Reuters/Ipsos senaste opinionsundersökning.

Romneys starka insats i den tv-sända valdebatten i förra veckan, den första av tre, har satt tydligt avtryck i flera mätningar.

En Gallupundersökning visar också att republikanen Romney gått upp jämsides med demokraten Obama efter debatten, och gav dem 47 procent var tre dagar efter debatten. Tre dagar före ledde Obama med fem procentenheter bland registrerade väljare, skriver nyhetsbyrån AFP.

Enligt Pew Research Center har Romney inte bara hunnit ikapp, utan dessutom gått förbi Obama. I institutets senaste undersökning föredrar 49 procent av de intervjuade Romney, medan Obama har stöd av 45 procent.

En sammanställning av de senaste opinionsundersökningarna visar dock att skillnaden mellan stödet för Romney och Obama är 0,5 procentenheter - till Obamas fördel. 47,9 procent skulle rösta på Obama medan 47,4 procent skulle rösta på Romney, enligt sammanställningen från Real Clear Politics.

Gå till SvD:s specialsajt om presidentvalet

Ställ dina frågor om presidentvalet i USA

Hur fördelas elektoraten? När stänger vallokalerna? Hur är ställningen i senaten? SvD:s Karin Henriksson besvarar frågor om presidentvalet på karin.henriksson@svd.se

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68555 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Tredje natten med bråk Upplopp sprider sig i Västerort

En gripen för grov mordbrand. Stenkastning mot polisen.

  • Husby gård brinner.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård var övertänt, och polisen spärrade av området på tidagskvällen.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård var på tisdagskvällen helt övertänd.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Foto: YVONNE ÅSELL

  • Per Lindström är gruppchef och på plats i ett oroligt Husby och får svara på många frågor från de boende.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Francia Gantsoua är på plats i Husby för att hjälpa och stötta. "Man känner igen sig i ungdomarnas frustration, men jag skulle aldrig använda samma metoder", säger hon.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • "Vi ska försöka hindra att det som hände igår och i förrgår händer igen. Just nu är det lungt, men det var det igår också innan första smällen kom", säger Lusi Perez från Lugna gatan.

    Foto: YVONNE ÅSELL

  • Husby gård brinner.

    Foto: YVONNE ÅSELL