Varje dag kliver 35 000 stockholmare på tvärbanan.

Den nya sträckningen mellan Alvik och Solna väntas få dubbelt så många resenärer. Första spadtaget tas redan om ett år. Kostnaden för att förlänga tvärbanan norrut beräknas hamna på 3,6 miljarder.

- Det här är ett prioriterat projekt, därför kommer vi att jobba hårt för att ordna finansieringen. I höst kommer infrastrukturplanen och då vet vi hur mycket pengar staten går in med, säger Håkan Filipsson, pressansvarig för landstingets trafikfrågor, till SvD.se.

En förlängning av tvärbanan mot Kista är också under planering. Men sträckan Alvik-Solna är första prioritet.

- Solna har kommit långt när det gäller expansion av bostäder och plats för nya företag. Om Swedbankarenan står klar 2013 och Madonna kommer dit, då kommer det varken gå att ta sig dit eller därifrån om vi inte har bättre kommunikationer, säger Håkan Filipsson.

I de framtida visionerna för tvärbanan ser landstinget även en sträckning öster ut. Men först ska satsningen på en central spårvagn förverkligas.

2011 förlängs Djurgårdslinjen mellan Norrmalmstorg och Hornsbergs strand och nästa vecka presenterar landstinget tänkbara spårvagnsmodeller.

- När vi tänker spårvagn tänker vi ofta på den gamla Djurgårdsvagnen, men det vi kommer att köpa in nu blir betydligt mer modernt, säger Håkan Filipsson.