Maria Hägglöf satt i en av vagnarna på den gröna linjen när det plötsligt slog upp eldslågor utanför fönstret.
– Föraren stannade först och försökte sedan köra vidare, men då kom det mer eldslågor. Efter ett tag började det komma in rök i vagnen. Då blev folk rädda, säger hon.
Röken var inte kraftig men Maria Hägglöf berättar att hon nu efteråt fortfarande luktar rök.
– De sa åt oss att sätta oss ner och vara lugna och vänta på brandkåren. De skulle stänga av all el så att vi kunde ta oss ut på spåret. Tillslut öppnade de dörrarna och hjälpte oss ut.
Maria Hägglöf känner sig skakad efter händelsen, men är glad att allt gick bra.
– Det hade kunnat bli värre, säger hon.
Enligt Stockholmspolisen verkar det ha uppstått rökutveckling mellan vagnen och strömskenan på tåget som står mellan t-banestationerna Fridhemsplan och S:t Eriksplan. Strax före klockan nio fanns det minst sex bilar från räddningstjänsten på plats och tre var på väg, enligt SOS Alarm.
– Preliminärt har fem personer skadats. Men det verkar vara lindrigt och vi vet inte ens om de behöver uppsöka sjukhus, säger Stefan Färdigs, presstalesman på Stockholmspolisen.
Passagerarna fick evakueras genom de tunnelbanestationer som ligger närmast.
Den blå linjen går som vanligt men det beräknas vara stopp på den gröna linjen i ett par timmar framöver. Ett 20-tal bussar har satts in under stoppet för att ersätta tågen, skriver TT.
SOS fick larm om att en vagn var rökfylld, och senare kom uppgifter om att det smällt och blixtrat till. SOS Alarm fick första samtalet vid klockan halv nio.
SE ÄVEN: Webb-tv: Rökutveckling i tunnelbanan
Mer i ämnet
- 19 nov 2011 Strömsko orsakade händelsen
- 19 nov 2011 Rökutveckling i tunnelbanan
- Karta Här inträffade stoppet
- 19 nov 2011 Var du på plats? Mejla SvD










