Bilen som kan ta upp till fyra passagerare skulle kunna bli en ny lösning för framtidens kollektivtrafik i Stockholm. Bilen kör på räls några meter upp i luften och kan placeras i rad tätt efter varandra. Fordonen går på el och styrs automatiskt. Förslag på förarlösa fordon har tagits fram ända sedan 1960-talet, men nu testas det på allvar i svenskt klimat av det brittiska företaget Vectus. Enligt testmodellen ska spårbilen fungera ungefär som en taxi.

Tanken är att spårbilen ska vara privat och att man beställer en bil när man behöver den. Eftersom den är förarlös kan den köras när som helst utan några extra kostnader, säger Yeon-Yoon Choi, informatör på Vectus.

Spårbilarna går på ett eget spår och kör på en räls, vanligtvis några meter upp i luften och mellan ett visst antal stationer. Passagerarna kan själva bestämma vilka hållplatser de vill stanna på, och destinationen går att ändra under färden.