Köksavfallskvarnen mal ner skal, fiskrens och annat organiskt avfall och förs via avloppsledningarna ner i det kommunala reningsverket, där det bidrar till biogasproduktionen. Bara ett 40-tal stockholmare har i dag en avfallskvarn installerad hemma under diskbänken. Men nu vill politikerna hos Stockholm Vatten ändra på det, och slopar avgiften på 390 kronor om året.

– Det är en morot för fler avfallskvarnar. Vi vill öka det organiska materialet i reningsverken för att främja biogasproduktionen. Att använda köksavfallskvarn är bra för miljön och minskar också biltransporterna av avfallet, säger Erik Wassén (fp), styrelseordförande i Stockholm Vatten, som själv beställt en avfallskvarn.

Det nationella målet är att 35 procent av det organiska avfallet ska sorteras ut och komposteras eller rötas 2010. I Stockholm går huvuddelen av det organiska avfallet osorterat ner i soppåsen och bränns tillsammans med övriga hushållssopor. SvD har tidigare berättat om hur köksavfallskvarnar används dock på bred front i bland annat Surahammars kommun i Västmanland.

En stötesten i Stockholm har varit hur mycket stadens bitvis gamla avloppssystem klarar att ta emot. En utredning inom Stockholm Vatten visar nu att ledningsnätet över lag är tillräckligt bra.

Installation av en avfallskvarn bedöms kosta cirka 5000 kronor per hushåll. Miljöpartiet har som SvD tidigare berättat föreslagit att staden bör satsa stort på avfallskvarnar.

– Det är jättebra att man slopar avgiften, men det räcker inte. Vi tycker att avfallskvarnar bör installeras och prövas i ett område i allmännyttan, så att man aktivt ser till att de används, säger Yvonne Ruwaida (mp), oppositionsborgarråd.

Beslutet att slopa avgiften gäller kommuninvånare i Stockholm och Huddinge. Ärendet tas upp av Stockholm Vattens styrelse på torsdag, och av kommunfullmäktige i Stockholm och Huddinge under hösten. Stockholm Vatten räknar med att mellan fem och tio procent av hushållen kan ha köksavfallskvarnar installerade inom tio år. Erik Wassén tror att det kan bli mer än så.

– Jag tror att man underskattar det. Att ha avfallskvarn är väldigt bekvämt och man slipper det äckliga som vid kompostering. Det här kan bli jättestort, säger Erik Wassén.