40-årige Krister Franzén sitter bakom ratten på 53:ans buss vid Slussen i Stockholm. Han tror att det kan innebära fördelar för honom om trafiken i tunnelbanan stoppas redan vid midnatt på vardagar.
- Om det blir mer jobb för oss busschaufförer så ser jag inget negativt med det. Friheten att välja arbetstider blir större, säger Krister Franzén.
Han betonar att det är viktigt att SL informerar ordentligt om varifrån och när det går bussar i stället för t-bana, så att inte resenärerna blir alltför irriterade på förändringen.
Krister Franzén konstaterar också att problemet med stökiga och bråkiga resenärer är störst på helgnätterna då många som varit ute på krogen ska ta sig hem. Så vardagsnätterna är för det mesta lugna.
- På vardagar är det mest nattarbetare som åker buss på natten.
Krister Franzén körde nattbuss i innerstan i mitten av 1990-talet när nattrafiken på helgerna i tunnelbanan drogs in. Men han var aldrig med om någon direkt hotfull situation.
- Jag försöker vara vara smidig och prata med resenärerna för att undvika obehagliga situationer, säger han.
”Problemen störst på helgerna”
Problemen med stökiga resenärer är överlägset störst på helgerna. Det är ett skäl till att busschauffören Krister Franzén är positiv till att t-banetrafiken ersätts med bussar på vardagsnätterna.








