Förlossningskliniken BB Stockholm ligger inhyst på Danderyds sjukhus (DS), och ägs också till 49 procent av DS. De samarbetar mycket, bland annat kring akuta kejsarsnitt. Men det har varit stora skillnader i hur mycket pengar de båda klinikerna fått från landstinget för samma typ av förlossning.

För en normalförlossning fick den landstingsdrivna kliniken cirka 3500 kronor mindre än det privata alternativet förra året. BB Stockholm har haft högst ersättningar av alla sjukhus i Stockholm. Trots att vården inte kostar mer där, enligt landstinget.

– Det finns inga faktiska förhållanden som gör att det är dyrare där. Att det blivit skillnader kan ha att göra med att vi har varit uppdelade i olika sjukvårdsområden och alla har slutit sina avtal. Men vi har jobbat mycket nu med att likställa vården och priserna, säger Leif Karnström, avdelningschef på Hälso- och sjukvårdens förvaltning.

När vårdvalet skulle införas vid årsskiftet skulle alla kliniker jobba utifrån samma förutsättningar. Alla sjukhus måste leva upp till en rad krav, de måste till exempel kunna ta emot planerade kejsarsnitt. Inför systemskiftet stod det klart att BB Stockholm inte skulle klara det, och företaget ansökte inte om auktorisation.

Men landstinget klarar sig inte utan förlossningsplatserna på BB Stockholm, förra året förlöstes 2804 kvinnor där. Därför fick företaget ett undantag från de nya reglerna och avtalet förlängdes. Det har landstingets revisorer anmärkt på i en rapport.

– Jag kan förstå att de gjorde så för att de behöver platserna, men hela upplägget med auktorisationen är att det ska vara lika villkor. Man kan ifrågasätta om det är konkurrensneutralt, säger Göran Hammarsjö (S), ordförande i en av landstingets revisorsgrupper.

Men också vad gäller ersättningen har BB Stockholm fått en särbehandling sedan vårdvalet infördes. Alla kliniker får nu samma ersättning för till exempel vaginal förlossning.

Men eftersom BB Stockholm haft högre ersättningar innebär det en sänkning för dem. När avtal skulle skrivas krävde de en kompensation och landstinget gav dem 350 000 kronor i månaden. Avtalet gäller i ett år, med möjlighet till ytterligare ett års förlängning.

– Det berodde på att de funderade på om de skulle fortsätta och för att säkra verksamheten så blev det så här, säger Leif Karnström på Hälso- och sjukvårdens förvaltning.

Så det var ett krav från deras sida?

– Ja, det blev ett resultat från förhandlingarna. Totalt sett blev det ändå billigare än tidigare.

BB Stockholms vd Harald Almström säger att företaget vill ansöka om auktorisation, och planerar att göra det nästa år. Enligt honom finns det ojämlikheter i systemet som gör att de andra sjukhusen idag kan tjäna mer pengar på till exempel planerade kejsarsnitt.

– Man får samma ersättning för planerat kejsarsnitt som akut, trots att de planerade utförs på dagtid. Vi har en annan struktur och det är dyrare för oss att driva vår vård, till exempel att ha jourläkare för akuta kejsarsnitt som vi inte använder så mycket, säger han.

BB Stockholm har därför behövt högre ersättningar enligt honom. Han medger också att de krävt det extra bidraget.

– Det fanns risk att vi skulle stänga 1 januari för att vi inte kunde gå runt med de lägre ersättningarna. Det var ett företagsekonomiskt övervägande som ägarna gjorde, säger Harald Almström.