Sedan det frös till i stora delar av landet i mitten av förra veckan har antalet halkrelaterade skador ökat. På Södersjukhuset i Stockholm har man tagit hand om 6-7 fall om dagen.

– Vi har några stycken hela tiden, men förra året vid den här tiden var det överfullt. Då hade vi haft 371 halkrelaterade skador. I år har vi haft 114, säger Helen Hellströmer, kommunikationschef på Södersjukhuset.

Att det är färre skador i år tror hon framförallt beror på att många är mer medvetna om riskerna.

– Folk är lite försiktigare efter förra årets otroligt långa och kalla vinter. Man vet vilka följer det kan få och går med bättre skor eller broddar.

– Jag själv har börjat med broddar efter att jag har sett vilka allvarliga skador med långa rehabiliteringstider det kan handla om, förklarar hon.

Vanligast är att man gör illa handlederna efter att ha försökt ta emot sig själv i fallet. Också fotledsskador och skallskador förekommer ofta.

De flesta som råkar ut är i 30-, 40-, och 50-årssåldern.

– De är kanske ute med hunden eller barnen och tänker att de är unga och starka och därför klarar sig. Men det är faktiskt de som drabbas hårdast. Äldre personer är mer försiktiga, även om de kan få allvarligare skador när de väl gör illa sig, säger Helen Hellströmer.

Också i trafiken orsakar halkan problem. Under dagen har flera olyckor rapporterats in.

– Det har varit ganska koncentrerat med olyckor som sammanfaller dels med omslag i vädret och dels rusningen när många bilar är ute samtidigt, säger Ulf Lindgren, informatör på länskommunikationscentralen.

I de flesta fall rör det sig enligt polisen dock om mindre allvarliga olyckor med i huvudsak plåtskador.

Samtidigt pågår halkbekämpandet av stadens 3600 gator med full styrka.

– De har varit ute långt innan snön kom. De har tillgång till SMHI så de har koll. Nu när det har fryst på så är de ute hela tiden, försäkrar Mats Freij, informationsansvarig på Trafikkontoret som ansvarar för halkbekämpningen och snöröjningen i Stockholms stad.

På Apoteket har man bunkrat upp rejält med broddar efter förra årets hårda vinter. Än så länge har det dock inte varit lika stor efterfrågan som då.

– Vi beställde in mer i år och utökade sortimentet men det har inte varit samma tryck. Det är behovet som styr, säger pressansvariga Maria Cserhalmi Andersson.

PROGNOS: Så blir vädret där du är