Röstsifforna skrevs till 27 mot 24, rapporterar SvD.se:s reporter på plats.
Politikerna i fullmäktige hade att ta ställning till vem som skulle bli ny ordförande för kommunstyrelsen.
Den borgerliga kandidaten Nina Lundström (fp) ställdes mot Helene Hellmark Knutsson, gruppledare för s, som alltså gick segrande ur denna avgörande omröstning.
Därmed står klart att den rödgröna oppositionen - förstärkt av de två m-avhopparna - i praktiken lyckats få till stånd ett maktskifte i Sundbybergs kommun.
- Jag tackar för förtroendet. Men jag hoppas samtidigt att vi ska kunna få fram ett samarbete med allianspartier, sade Helene Hellmark Knutsson, gruppledare för s, inför fullmäktige i kväll.
Men hur en sådan bred koalition skulle se ut återstår att se.
Moderaterna meddelade genast att de nu går i opposition - något samarbete med nya styret är inte aktuellt.
Moderate gruppledaren Carl Grufman riktade efteråt sin besvikelse mot s:
- Det som sker nu är att man agerar mot väljarnas vilja. Det som händer nu säger mer socialdemokraternas syn på demokrati, än om två enskilda besvikna moderater, säger Carl Grufman till SvD.se.
Klart är dock att den borgerliga alliansen inte kommer att kunna styra Sundbyberg efter sommarens överraskande avhopp som kastat kommuninvånarna i politisk ovisshet.
Redan första voteringen för kvällen gav ett tydligt besked till väljarna och politikerna i Sundbyberg.
Den rödgröna oppositionen röstade ner ett förslag om en policy kring upphandlingar av privata utförare.
Stärkt av de två m-avhopparna, Michael Spira och Arne Wijkman, skrevs siffrorna till 27-24.
- Nu hoppas jag att alliansen avgår. De har tidigare sagt att de ville använda kvällens möte för att testa sin majoritet. Nu har de fått sitt test, säger Helene Hellmark Knutsson, gruppledare för s, till SvD på plats vid 19.30-tiden i kväll.
Ytterligare två voteringar landade sedan till oppositionens fördel.
Nina Lundström, gruppledare för folkpartiet, talade om ”en sorgens dag för Sundbybergsborna”.
- Det är sorgligt att vi nu tycks ha fått en majoritet som inte representerar folket i Sundbyberg. 53 procent röstade ju för den borgerliga alliansen, säger hon till SvD.se efter omröstningen.
Så sent som minuterna före kvällens fullmäktigemöte rådde total ovisshet om det politiska läget.
Då hade kommuntoppen Bo Genfors (m) gett besked att han tänkte sitta kvar i kommunstyrelsen - tidigare hade han flaggat för att han tänkte lämna både ordförandeposten och styrelsen.
Nu hade han ångrat sig - och ville sitta kvar som ledamot.
- Det tycks handla om ett drag från den borgerliga alliansen för att hålla sig kvar vid makten - trots att man alltså saknar majoritet i kommunfullmäktige, sade SvD:s reporter Anna Gustafsson på plats i Sundbyberg vid 18-tiden.
De borgerligas drag möttes av snabba reaktioner från oppositionen.
- Det är helt förbluffande. Vi kommer att kräva entledigande av alla styrelse- och nämndposter i kommunen, säger Helene Hellmark Knutsson, gruppledare för s, till SvD vid 17.30-tiden.
Intresset för kvällens möte har varit mycket stort bland de prövade Sundbybergsborna.
- Jag talade med kommunfullmäktiges ordförande som sade att det var rekordmånga åhörare för ett fullmäktigemöte i Sundbyberg. Dessutom har Muf demonstrerat utanför, säger SvD:s reporter på plats.
I flera veckor har alltså sundbybergsborna gått utan en klar politisk ledning.
Detta sedan moderaterna Michael Spira och Arne Wijkman plötsligt bytte sida i början av augusti. De meddelade då helt överraskande att de blivit medlemmar i socialdemokraterna.
Därmed drog de också undan grunden för den första borgerliga majoriteten i Sundbyberg i modern tid.
Maktskifte i Sundbyberg
Sundbyberg har fått en ny politisk majoritet. Det står klart sedan fullmäktige ställt sig bakom Helene Hellmark Knutsson (s) som ny toppolitiker i kommunen.







