Intresset för rättegången är precis som under tingsrättsförhandlingarna stort. Utanför säkerhetssalen väntade flera personer, en del med banderoller och plakat från kl 9 i morse.

- Jag skulle uppskatta att det handlar om ett hundratal personer som är här, berättar SvD:s utsända på plats.

Flera poliser finns på plats och ett tiotal demonstranter har samlats för att bland annat visa målsägande sitt stöd. ”Döm våldtäktsmännen inte offret”, står det på en av banderollerna uppger SvD:s utsända.

En av åhörarna är Lea Honorine som arbetar som volontär på en kvinnojour.

- Jag är här för att stötta den här tjejen och ta upp en plats för de som inte borde vara här, säger hon och syftar på att flera av de åtalades bekanta närvarade vid tingsrättsförhandlingarna.

- Nu måste vi vara här och stötta henne, säger Lea Honorine till SvD:s utsände.

Bland åhörarna finns även riksdagsledamot Eva-Lena Jansson (s) som säger att hon vill se hur frågan hanteras i högre instans.

Hon planerar även att lämna in en motion om att införliva begreppet ”grov oaktsam våldtäkt” i lagstiftningen.

- Det används i norska domstolar, säger hon till SvD.se.

Dagens rättegång har flyttats från hovrättens lokaler till tingsrättens säkerhetssal eftersom det bedöms finnas en hotbild mot de två åtalade männen.

De båda Stureplansprofilerna är misstänkta för grov våldtäkt. Den målsägande, en ung kvinna, hävdar att hon blev slagen, hotad och våldtagen av männen den 25 mars i år. Männen däremot säger att det handlade om ”hårdare tag” men att kvinnan verkade vilja ha sex.